Beköszöntött a tavasz és vele együtt a pollenszezon. Egyre többen érzik a különféle allergiás tüneteket: szemviszketést, orrdugulást, kaparó torokérzést, tüsszögést. Minden tizedik magyar allergiás valamilyen pollenre. Van, akinek valóban segítenek a gyógyszerek vagy gyógyhatású készítmények, mások örülnek, ha legalább valamivel valamelyest enyhíteni tudják a tüneteiket. Az enyhítésre hoztunk megoldásokat.
Hazánkban az allergiások száma évtizedek óta nő, ma már mintegy 2,5 ember szenved allergiás megbetegedésben, a legtöbben pedig a parlagfűtől szenvednek a nyár közepén, végén. A pollenallergia szezonja idén pedig már egyértelműen elkezdődött.
Jelenleg most közepes koncentrációban van jelen a pázsitfűfélék, a kőris, a tölgy, a dió, az eperfafélék, és a fenyők. Alacsony koncentrációban pedig a nyír, a ciprusfélék és tiszafafélék, a juhar, a fűz, a platán, a bükk, az útifű és a lórum. Amiktől egyre többen érzik az orrfacsarást, az arcüreg feszülést, az orrfolyást vagy éppen az orrdugulást, a szemviszketést, a kaparó torkot, és akár a bedugult fület is.
Honnan tudhatjuk, hogy pollenallergia gyötör?
A pollenallergia az orrnyálkahártya gyulladását okozza, ezért a leggyakoribb tünetek az orra, a szemre és a torokra összpontosulnak. A torok irritációja és a torok viszketés is viszonylag gyakori panasz, ami járhat rekedtséggel, torokkaparással és köhögéssel is. Sok allergiás azt hiszi, csak megfázott, azaz valamilyen vírusos felsőlégúti fertőzése van, mert nem viszket a szeme, nem köhög. Nem gondol arra, hogy a láztalanság, nem egy enyhe náthát, hanem allergiát okoz.
Nehéz különbséget tenni a megfázás és allergia között, ám ha a tünetek két-három hét után is fennállnak, akkor arra is érdemes gondolni, hogy ez allergia is lehet.
A fáradtság is lehet gyanús. Sokan nehezen alszanak a tünetek, főleg az orrdugulás, kaparó torok érzés miatt, amitől fáradtak lesznek. Csökken a koncentrációképesség.
A POLLENALLERGIA GYAKORI TÜNETEI
• Vizes orrfolyás és orrdugulás
• Sok tüsszögés
• Viszketés az orrban
• Vörös, viszkető, könnyező szem
• Fáradtság
Körte vagy pollen?
Gyakori tünet, hogy bizonyos élelmiszerek fogyasztása után az allergiás tünetek felerősödnek. Vagy más tünetek is jelentkeznek. Rosszul reagálunk például az almára, őszibarackra, kivire vagy a görögdinnyére. De akár a tejre is.
Ennek az oka az, hogy bizonyos anyagok képesek más anyagot helyettesíteni, utánozni, ami az allergiás tünetek megjelenését eredményezheti. Egyik leggyakoribb, és talán legismertebb a görögdinnye-parlagfű keresztallergia. A keresztallergia hátterében az anyagok kémiai szerkezetének hasonlósága áll. Olyan kicsi a két anyag közötti különbség, hogy az immunrendszer nem tudja megkülönböztetni őket egymástól.
Megoldás lehet kerülni a kereszt allergént okozó ételeket vagy például azokat a gyümölcsöket amiket lehet, párolva, főzve fogyasztani.
Jellemző keresztallergia kombinációk
- Parlagfű: görögdinnye, sárgadinnye, paradicsom, uborka
- Fekete üröm: kömény, csilibors, paprika, paradicsom, sárgarépa, petrezselyem , burgonya, koriander, kapor, articsóka, kamilla, tátika, napraforgó, krizantém, kivi, ánizs, árnyika, dinnye, uborka, mangó, szerecsendió, bors, mustármag, borsmenta, bazsalikom, majoránna, oregáno, zeller.
- Nyírfa: mogyoró, dió, mandula, alma, cseresznye, sárgabarack, körte, szilva, meggy, őszibarack, burgonya, kiwi, avokadó .
- Füvek: paradicsom, rozs , búza, szója, földimogyoró, bab, borsó, tamarin, szentjánoskenyér.
- Földimogyoró: dió
- Diófélék: búza, rozs, mák, mogyoró, szezámmag
Legalább enyhítsük a pollenallergia tüneteit
Enyhe allergiás tünetek jelentkezésekor általában jól hatnak a vény nélkül is kapható antihisztamin tabletták, szemcseppek és orrspray-k. Ez utóbbiak kortizonnal, antihisztaminnal vagy a kettő kombinációjából enyhítik az orrfolyás vagy orrdugulás kellemetlenségét. De vannak, akiknek szakorvos által felírt erősebb gyógyszerre van szükségük, amit már a pollenszezon kezdete előtt két-három héttel előbb érdemes lenne szedni. Ezeket viszont véletlenül se hagyjuk ki, vagy el, hiszen csak így érhetünk el hosszú távú hatást. Továbbá támogassuk a szervezetünket immunrendszert erősítő, energizáló vitaminokkal, hogy élleállóbbak legyünk a külső hatásokkal szemben, és javítsuk az általános (jelenleg akár fáradtabb) közérzetünket is.
Továbbá más körültekintő gyakorlatot is érdemes elsajátítani:
- Kora reggel és késő éjszaka szellőztessünk inkább, amikor a pollenszint nem annyira magas, mint napközben. A sétáinkat is erre az időszakra szervezzük inkább.
- Bármilyen szívesen vagyunk kint a természetben, az edzést hagyjuk most inkább a négy fal közé.
- Felsőruházatainkat ne a nappaliban és ne a hálóban tároljuk, hanem egy zárt szekrényben az előszobában vagy a gardróbban
- Lefekvés előtt zuhanyozzunk le, és mossuk meg a hajunkat is, hogy abba se maradjon pollen
- Amikor hazaérünk az utcáról, és este még lefekvés előtt is öblítsük ki az orrunkat és szánkat, garatunkat sóoldattal, hogy kimossuk a légjáratból a napközben megtapadt pollent.
- Cseréljünk gyakrabban ágyneműt, mint hetente
- Kövessük a pollenkoncentráció előrejelzést például az Időkép pollentérképén vagy az EFOP oldalán, hogy tisztában legyünk azzal, hogy a bennünket érintő pollenanyagok milyen dózisban és hol fordulnak elő inkább, és kerüljük, ha tehetjük azokat a területeket.
Forrás: ITT
Fotó: Canva/Robert Kneschke