TÖBB MINT 50 ÉVE AKTUÁLIS
Ha nevezhetünk valakit első influenszernek, akkor Martha Stewart az. Egy maximalista, kontrollmániás mégis követendő amerikai háziasszony, aki üzleti birodalmat épített az életmódvezetésből. Mindenhol ott volt és van. Magánéletéről és a karrierjéről átfogó képet nyújt a Netflixen futó Martha dokumentumfilm.
Martha Stewart a háztartásvezetés nagyasszonyának mindenre van egy ötlete. Nem is akármilyen, tökéletes. Az őszi ajtókopogtatóra, a mosógép tisztítására, a télikert szépítésére és természetesen a legfinomabb adventi süteményekre. Martha Stewart több mint ötven éve edukálja, segíti, tanítja a nőket jobb háziasszonynak lenni, teljesen hétköznapi, az élettel együtt járó dolgok szépítésével, tökéletesítésével. Mindebből birodalmat épített: kiskereskedelmi termékcsaládot alkotott, magazincsaládot hozott létre, televíziós műsorokat készített.
A Netflixen elérhető, a róla szóló, vele készített dokumentumfilmből közelebbről megismerhetjük, mint eddig valaha, Jane Cha Cutler és R. J. Cutler rendezésében.
Martha Stewart életmódszakértő, aki nem akart háziasszony lenni
Martha Stewartról az első amit elmondanak, hogy szigorú, tökéletességre törekvő, kontrollmániás, ugyanakkor mégis nagyon követhető nő – mert mindaz, amit megtanít, amire felhívja a figyelmet, amivel egyszerű luxust vihetünk be az életünkbe, az mind bennünket emel, és hát ki ne akarna jobb, szebb, otthonosabb körülmények között élni?
A Martha című Netflix-dokumentumfilm készítésében aktívan részt vett, a saját történetét ő maga meséli el, míg mások hozzátesznek róla ezt-azt. A dokumentumfilm így sok személyes aspektust felfed, például az őszinte beszélgetéseket a házasságáról, az életében betöltött szerepeiről, az üzleti sikereiről, a börtönélményeiről, a karrierje legfontosabb mérföldköveiről. Martha nemcsak visszatekint a saját életére, hanem kertelés nélkül kimondja, amit gondol, tanácsokat is ad, és megosztja azokat a tanulságokat, amelyeket az évek során szerzett.
Megismerhetjük a szüleit, gyermekkori életkörülményeit, láthatjuk, hogy pedagógus édesanyjától hozta a tanítás szeretét, az ismeretátadás tudását. Továbbá az ételek szeretetét és a főzés örömét. Míg szigorú édesapjától, a kertépítés jártassága mellett, a kitartást és a maximalizmust látta és vette át.
Martha hamar rákényszerült arra, hogy dolgozzon, már tinédzserként gyermekfelügyeletet vállalt, majd modellkedni kezdett. Saját elmondása alapján nem volt egy topmodell, mégis szerették látni az emberek. Hamar, 19 évesen az egyetemről ment férjhez, mint akkoriban a fiatal nők többsége. Pillanatok alatt lett feleség, háziasszony és anya. Martha saját elmondása szerint kimaxolta a háziasszony szerepét, de nem élvezte, minden akart lenni, csak nem háziasszony. Még a Wall Streetre is bejutott, egész jó tüzsdeügynök lett belőle.
Pulyka tésztában sütve
Martha házasságuk elején sokat utazott a férjével, körbejárták és -ették Európát, Martha pedig mindent gondosan feljegyzett. Ki gondolná, hogy a 14. és a 18. század közötti, reneszánsz és barokk holland festészetből merítette a tálalás művészetét, a gyümölcsök, zöldségek elrendezését? Martha bár nem akarta, mégis jól csinálta a „háziasszonykodást”. Ahogy zsigerből jött az is neki, hogy továbbadja ezt a tudását. Természetesen, minden sallang nélkül, kizárólag tökéletesen.
Amikor a külvárosba költöztek, azonnal kertet építeni és tyúkokat tartani kezdett. Bőséges vacsorapartikat adott a barátaiknak, majd ugyanezt másoknak is kínálni kezdte, egyre nagyobb megbízásokat vállalt, céges rendezvényekre készítette a hideg- és melegtálakat, több fogásos ebédeket és vacsorákat. – Semmi bolti. Minden házi készítésű – jelentette ki a vendéglátóipari termékeiről – próbáltunk egy kicsit felháborítók lenni – tette hozzá.
Egyik napról a másikra mindenki háziasszonya lett, a neve pedig egyet kezdett jelenteni a tökéletességgel. Martha mindgvégig arra törekedett, hogy minden hibátlan legyen. Szerződést kötött egy kiskereskedelmi üzlethálózattal, a nevéhez kapcsolódó termékek megtöltötték az amerikaiak kamráját, könyvet írt, magazinok jelentek meg Martha nevével és arcával a címlapokon, egyre másra adták ki a legújabb életmódvezetési lapokat, televíziós műsorokat forgatott, mindenhol ott volt, a maga hétköznapi háziasszonyi valóságában.
Mindenkinek megmutatta, hogy az unalmas és egyszerű hétköznapi megoldásokból kevés változtatással is lehet tökéletesebbet, pazarabbat alkotni, a hálaadási pulykát tésztába csomagolva sütni, hogy valóban tökéletes legyen.
5 hónap börtön
Martha Stewart volt az első nő az Egyesül Államokban, aki önerőből lett milliárdossá. Ez nem mindenkinek tetszett. Sokan utálták, és még többen akarták a vesztét. A dokumentumfilm betekintést nyújt a 2004-es jogi botrányába és a börtönben töltött időszakába, amelyet Stewart kihívásokkal teli, de formáló élményként ír le. Elmondása szerint, nehézségei ellenére sikerült kapcsolódnia a többi rabhoz, akikkel egymás segítégére voltak. Martha még a börtönben is képes volt másokat inspirálni, annak ellenére, hogy a túlélésért le kellett rakni az állandó ellenőrzést, a tökéletességhez fűződő viszonyát.
A dokumentumfilm kitér Stewart személyes életére is, beleértve a házasságát, válását, későbbi kapcsolatát, valamint a Snoop Dogg-raperrel való különleges barátságát, amely egy Comedy Central roast után alakult ki. Martha őszintén beszél maximalista hozzáállásáról, de arról is, hogy idősebb korára már egy kiegyensúlyozottabb szemléletet vall.
Martha második hosszú távú szerelme Charles Simonyi a magyar származású techmilliárdos volt, aki korábban a Microsoftnál dolgozott és jelentős szerepet játszott a Word és Excel programok fejlesztésében. Kapcsolatuk az 1990-es évek közepén kezdődött, és mintegy 15 évig tartottak ki egymás mellett. Simonyi több nehéz időszakon is támogatta Stewartot, még börtönbüntetése idején is, bár ekkor csak egy látogatást tett nála, ami feszültséget okozott kettejük között. Kapcsolatuk végül 2008-ban ért véget, és Stewart később ezt a szakítást „második válásaként” említ.
A film Martha Stewart szakmai kudarcait és lenyűgöző visszatérését is bemutatja, és felfedi azt az erőt és alkalmazkodóképességet, amelyek ikonikussá tették őt az amerikai kultúrában. Martha nem kertell, nem árul zsákbamacskát akkor sem, amikor elmondja hány fokon sütné meg azokat, akik ellene voltak. Miközben nyolcvanhárom éves kora dacára sem áll meg. Még mindig töretlenül ő amerikai legelismertebb háziasszonya, az első influenszer, akit nem lehet elpusztítani. Egy élő ikon.
Fotó: Netflix
Ha láttad a filmet, kérjük mondd el, mit éreztél, milyen gondolatokat váltott ki belőled? (A hozzászólás, csak ellenőrzés után jelenik meg)
Vélemény, hozzászólás?