Az igazságtalanság ellen fellépni, küzdeni a hamis vádakkal szemben, kiállni saját magunkért bizony embert próbáló feladat. Muncie Daniels-t a fekete írót-médiaszemélyiséget vádolják egy fehér férfi meggyilkolásával. Őrület, ami vele történik. Hol fut, menekül vagy éppen rejtőzködik, hol megállíthatatlanul harcol az igazáért. Megnéztük a The Madness új Netflix szériáját.

Nyolc csaknem egyórás epizódon keresztül fut, menekül, beleáll, meghúzódik, fellép, harcol, sodródik, izgul, belealszik a néző Muncie Daniels-szel (Colman Domingo) a CNN külsős megmondóemberével a The Madness, Őrület című minisorozatában. Amit, ha egy zsinórban nyomunk le, akkor elmegy a sorozattal egy lusta szombat – ám a fegyelmezetten, többestés program is lehet, kivéve ha megunjuk menet közben a történetet…de ne fussunk ennyire előre. Futunk eleget Muncie-val, a főszereplővel így is.

Bevezetés, az erős kezdés

Adidas melegítőben –a márkajelzésről nem bírtam levenni a szememet– ébred fel egy sűrű, évszakhoz igazodóan kopár, ködös erdőben, a földön fekvő Muncie, láthatóan csapzottan. Így kezdődik Muncie Daniels története. Muncie a CNN külsős, de meghatározó arca, egy sokszor ellentmondásos és radikális véleményvezér. Muncie jó kondiban van, rendszeresen fut, küzdősportot folytat. Jó barátja egy ügyvéd, és egy szivarüzlet tulajdonosa. Muncie családi állapota szerint a feleségétől és fiától jelenleg külön él; ha a feleséget kérdeznénk, akkor Elena (Marsha Stephanie Blake) úgy felelne válnak várja, hogy Muncie aláírja a válási papírokat.

Helyette Muncie a Pocono-hegységbe utazik néhány hétre, az Öreg fa útra, történetesen egy erdőbe a tó partjához, hogy új regényén dolgozhasson. Itt ismerkedik meg a fehér Mark Simonal, akit később feldarabolva talál meg a kültéri szaunában, amikor átsétál hozzá segítséget kérni, mert nála elmegy az áram.

Ekkor kezdődik a menekülés, amikor Muncie Mark a gyilkosai elől az erdőbe ered… majd itt ébred fel. Muncie ezután rendőri segítségért indul, de mire a hatóság embereivel visszaérkezik a tetthelyre, a hullának már hűlt helye sincs, csak órájának egy darabja marad utána. És mivel egy írónak elég élénk lehet a képzelete, az ügy megfordul, és hulla hiányában a gyanú rászáll.

(Vigyázat innentől a történetleírás spoilereket tartalmazhat!)

Összeesküvés-thriller

Muncie saját védelmére elindul, hogy kiderítse, hogyan és miért keveredett a gyilkosság ügyébe. A válaszért elsődlegesen ki kell derítenie, ki is volt az áldozat? A szálak elvezetik egy Forge nevű fehér amerikai neonáci szervezethez, és a Testvér 14 hírlevélhez. Kiderül, hogy Mark volt ennek a felsőbbrendűséget hirdető csoportnak vezetője. A fajvédők, a hírlevélben terjesztik a szélsőséges ideológiát, és mozgósítják a követőiket. A kezük messzire elnyúl.

A történet során a hírlevelekből és Mark egyéb dokumentumaiból kiderülnek a Forge tervei és hálózati kapcsolatai, amelyek komoly társadalmi és politikai veszélyeket hordoznak. Muncie rájön, hogy Marknak számtalan ember akarhatta a halálát. Ám embert ölni nem ugyanaz, mint ölni és a gyanút másra terelni. Újabb kérdések merülnek fel, kinek és miért állhat mindez szándékában, honnan és miből vannak forrásai ehhez?

Ahogy haladunk előre a történetben, úgy derül ki, hogy valójában miért ölték meg a poconoi fehér szomszédot, továbbá úgy ismerjük meg egyre inkább Muncie életét, és keveredünk vele együtt mélyebben és mélyebben az egyre szövevényesebb történetbe. A nyolc részben találkozunk a fehér fajvédő szervezeten túl kétesnek nevezhető FBI ügynökökkel, anarchista fegyveres közösséggel, egy irtó nagy G-Shock órával, az áldozat, elsőre túlzottan óvatosnak és gyanúsnak tűnő feleségével Lucie-val (Tamsin Topolski), egyre több fenyegetéssel, és még több áldozattal.

Muncie védeni igyekszik a családját, miközben szeretné tisztára mosni a nevét, így hát rengeteget látjuk futni, menekülni, hol a méregdrága, gyönyörű kasmír kabátjában, hol egy rejtőzködésre nehezen alkalmas szürke pamut melegítőben, és hófehér tornacipőben – a gazdagság így is lerí róla. Muncie nem csak az ellenségei elől menekül, hanem saját maga elől is.

Őrület, hajsza az igazságért

A történet előrehaladtával a fókusz egy új ellenségre irányul, a Revitalize nevű vállalatra, amelynek a környezetvédelem csak egy álca, a cég tagjai és vezetői az egyéni hatalmi céljaikat követik, amiket gyakran kétes módszerekkel próbálnak elérni. A két szervezet, a Forge és a Revitalize, tulajdonképpen a történet két szintjét képviselik: míg a Forge egy titokzatos, mindent átható befolyással bíró szervezet, a Revitalize a nyilvánosság előtt működő, ám valójában mélységesen korrupt vállalkozás.

Ezek a párhuzamos szálak kiemelik a sorozat fő témáit: az intézményi korrupciót az igazság keresését, és azt, hogy egyetlen ember vajon képes-e, és hogyan túlélni mindezt, és igazságot szolgáltatni ilyen ellenséges környezetben?

Miközben a háttér egyben rávilágít a sorozat politikai üzenetére is, miszerint a gyűlöletkeltés és a manipuláció, akár rejtett módon, szélsőséges formában is képes aláásni a közösségeket és a demokratikus rendszert. Mark Simon karaktere, valamint a Forge szervezet a szélsőséges eszmék veszélyét szimbolizálják, és a valóságban is létező hasonló mozgalmakra utal​. A történet amerikai politikai vonatkozásai a hatalommal való visszaélésekre és a titkos politikai machinációkra reflektálnak, miközben a karakterek több oldalról ütköznek össze ezekkel a mozgatórugókkal. A sorozat bírálja a gazdasági és politikai háttérhatalmakat, valamint azt a rendszert, amely lehetővé teszi számukra, hogy büntetlenül cselekedjenek.

A thriller feszültségét tulajdonképpen az adja, hol erősebben, hol ellenkezőleg felszínesen és elnagyoltan, vagy éppen túl részletekbe menően (itt aludhat be a néző), hogy Muncie sosem tudhatja, valójában kiben bízhat.

Míg minden kiderül, egyértelművé válik, és helyére kerül addig Muncie körül egyre jobban fogy a levegő és csappanak meg a menekülésre, és az igazság kiderítésére a lehetőségei. Rá kell döbbennie, és be kell ismernie, mennyi mindent látott felületesen eddig, hogy csak és kizárólag a szerettei, a közvetlen környezete az, akikre biztonsággal számíthat, és arra a fekete közösségre, amitől eltávolodott az évek során.

Fotó: Netflix