Bár a tél már a vége felé közeledik, még mindig a legjobb program egy jó könyvvel bekuckózni. Legyen szó egy napsütéses délutánról vagy egy esős, havas estéről, a téli történetek magukkal ragadnak.

A sötét téli esték tökéletesek egy jó könyvhöz és egy bögre forró italhoz. Ha nehezen döntjük el mit olvassunk legközelebb, akkor válasszunk egy téli hangulatú történetet – lehet egy skandináv krimi, egy meghitt családregény vagy akár egy fantasy történet. A februári könyvajánló segíthet dönteni.

Fredrik Backman: A nagymamám azt üzeni, bocs

Már a címe is kedves, egy nagymamát helyez az előtérbe. Na meg egy unokát. Ennek a szívhez szóló, különleges regénynek a főszereplője Elsa, egy különc, okos, majdnem nyolcéves kislány, akinek a legjobb barátja a magymamája. A nagyi –ahogyan a regény címe is sejteti- nem egy tipikus nagyszülő: tényleg izgalams meséket mesél, kalandokra hívja Elsát, amiben egy saját, varázslatos világot alkotnak.

Ám ahogyan az életben, úgy ebben a történetben is, a nagymamák nem élnek örökké. Amikor a nagymama meghal, Elsának egy különös küldetésbe kezdenie. A nagyi leveleket hagyott hátra, amelyekben különböző emberektől bocsánatot kér. Elsa pedig eljuttatja ezeket a leveleket, és közben rájön, hogy a nagymamája sokkal több embert érintett meg, mint hitte volna – és hogy a nagymamája meséi mögött valós történetek rejlenek.

Peter Høeg: Smilla ​kisasszony hóra vágyik

Már a címe is kedves. Hóra sokan vágyunk. Smilla Jaspersen kisasszony is. Bár a könyv egy krimi. A félig dán, félig grönlandi származású Smilla, gyerekkorát Grönlandon töltötte, majd Dániába került. Magányos, kívülálló személyiség, aki lenyűgöző tudással bír a hó és jég viselkedéséről. Egy napon felfedezi, hogy egy kisfiú – akivel baráti kapcsolatban állt – lezuhant egy koppenhágai háztetőről. A hivatalos álláspont szerint baleset történt, de Smilla meg van győződve arról, hogy valami sokkal sötétebb ügy áll a háttérben. Smilla nem klasszikus nyomozó, de az esze és a kitartása rendkívül izgalmassá teszi a történetet.

Nyomozása során egyre mélyebbre merül egy rejtélyes összeesküvésben, amely Grönlandig vezet – és ami sokkal nagyobb veszélyeket rejt, mint azt elsőre gondolta volna. A gyermek halálának körülményei után nyomozva Smilla csatlakozik a titkos céllal Grönlandba tartó Kronos nevű hajó személyzetéhez. Tudja, hogy a veszélyes vállalkozás könnyen az életébe kerülhet, de úgy érzi, tartozik vele önmagának és a halott gyermeknek, aki örökre hatalmában tartja a lelkét.

A regény egyszerre thriller és mély társadalmi látlelet a dán-grönlandi viszonyról. A történet lassan bontakozik ki, de ahogy Smilla egyre közelebb kerül az igazsághoz, úgy lesz egyre izgalmasabb és letehetetlenebb. A havas tájak és a hideg, skandináv légkör különleges atmoszférát teremtenek. A könyv inkább antikvárumokban lelhető fel.

Februári könyvajánló: A suttogó ajtón túl T. J. Klune-tól

Ez a különleges és mélyen érzelmes történet, nemcsak a halál, hanem az önismeret, a megbocsátás és az élet valódi értékeinek felfedezése körül forog. Főszereplője Wallace Price, ügyvéd, akit nem érdekelnek az alkalmazottai érzelmei, csakis a hatékonyság.

A férfi a regény kezdetétől számítva két nappal később meghal, szívinfarktust kap. Wallace végignézi a saját temetését, amelyre csak alig páran mentek el, viszont jelen van egy furcsa nő, akit nem is ismer. A nő neve Mei és ő a Kaszás, akinek az a feladata, hogy elvigye Wallace-t egy teaházba, ahol átmenetileg el kell időznie. Egészen pontosan addig, amíg készen nem áll az átkelésre, jelentsen ez bármit is. 

A Teház „személyzete” Mei mellett Hugo, és az ő nagyapja Nelson azok, akik segítenek Wallace-nak értelmet találni a halál utáni életében, a kutyájukkal Apollóval egyetemben. Ők mind szellemek, akik nemcsak segítenek Wallace-nak, hanem saját személyes történeteikkel és fejlődésükkel is hozzájárulnak a regény különös és megindító hangulatához.

A történet üzenete, hogy a szeretet, az elfogadás, a barátság és a megbocsátás mind segíthetnek feldolgozni a halál és a gyász nehézségeit, miközben helyet adnak a reménynek és a személyes fejlődésnek. A februári könyvajánló méltó része.

Brandon Sanderson: A ​Végső Birodalom 1-2. (Ködszerzet 1.) ű

A Végső Birodalom 1-2 A Ködszerzet epikus fantasy sorozatának első könyve különleges világépítéssel és összetett karakterekkel rendelkezik. A regény egy ködvilágban játszódik, amiben az emberek élete mindennapi kihívásokkal teli, miután egy kegyetlen vezető, az Uralkodó irányítja a birodalmat.

A regényben bonyolult mágia-rendszerek, politikai intrikák, titkok és szövevényes cselekmények keverednek, miközben egy hatalmas, varázslatos világ bontakozik ki az olvasó előtt. Sanderson híres a világépítéséről, és a „Ködszerzet” egy igazi mestermű ezen a téren, ahol az olvasó minden egyes részletet felfedezhet a világ törvényeitől kezdve a különböző mágikus rendszerekig.

A könyv nemcsak akcióval és izgalmas fordulatokkal, hanem érzelmi mélységgel is bír, mivel a karakterek mindegyike saját személyes küzdelmeivel és motivációival rendelkezik.

Ha valaki szereti az epikus fantasy világokat, a jól megírt karaktereket és az izgalmas cselekményeket, A ködszerzet egy kihagyhatatlan regény. Az egész sorozat még mélyebben bemutatja a világot és annak mágikus elemeit, ahogy a történet előrehalad.

Matt Haig: A fiú, akit Karácsonynak hívnak

Bár már bő egy hónap eltelt a karácsonytól, ha van könyv, ami tökéletesen visszaadhatja az ünnep varázst, akkor az Matt Haig története. A fiú, akit Karácsonynak hívnak egy megható és kalandokkal teli mese, amely nemcsak gyerekeknek, hanem a felnőtteknek is igazi lélekmelengető olvasmány. Vagy éppen film, mert akár a Netflixen is megnézhetjük a könyvből készült adoptációt.

A főszereplő Nikolas, egy szegény, de boldog kisfiú, aki Finnországban él. Egy nap elindul, hogy megkeresse eltűnt édesapját, és útközben egy különleges világba csöppen: a manók, varázslatok és csodák földjére. Ez a kaland vezet el minket ahhoz a történethez, hogyan kezdet hinni és vált a fiúból az, akit mi ma Mikulásként ismerünk.

Fotó: Engin Akyurt