A szerelem folyamatos téma. Mindenhol. Mindenki életben. Bármikor. Még akkor is, amikor más bajunk van. Nem jól szolgál az egészségünk, vagy munkát keresünk, ha költözködünk. Ha a szerelmi életünk rendben van, könnyebben veszünk más akadályokat. Kortól, nemtől és rangtól függetlenül. Ha választanunk kell a szerelem és más között, akkor komoly bajba kerülhetünk. Svéd királyi hercegként is. Ahogyan a Netflix most debütált sorozatában Wilhelm herceggel történik.
Nem egyszer fogalmaztunk már így: a nyár kimondottan a szerelem évszaka, hiszen ilyenkor több minden adott a romantikára, mint télen. A romantikára, amire bármikor és bárhányszor szükségünk lehet. Jól esik, ha a szívünk szépet lát. Olyat, ami reményt nyújt vagy éppen megerősítést, függően attól, milyen élethelyzetben vagyunk.
A megerősítés szólhat arról is, hogy a szerelmi életünkkel minden rendben van, de arról is, hogy nincs, nem jó kapcsolatban élünk. Ha keressük önmagunkat, ha szeretnénk hinni a szerelemben, a romantikában, akkor a nem csak tiniknek szóló Szerelem vagy kötelesség című rövid sorozat segítségünkre lehet. Amellett, hogy tényleg kikapcsol, szórakoztat, és betekintést nyújt a svédek életébe, például a fény ünnepébe, Szent Luca napjának szokásaiba.
A szerelem váratlanul érkezik
Azt, hogy a szerelem váratlanul érkezik, sokan megélhettük. Olykor kimondottan lehetetlen időszakban találkozunk valakivel, olyan időben, amikor úgy tűnik nincs helye az életünkben a románcra. Valahogy úgy, ahogyan a svéd királyi herceggel, Wilhelm (Edvin Ryding) esetében megesik.
Wilhelm mondhatni botrányos életet él. Mondhatni, mert neki nem illik olyan felelőtlenül zajosnak, bulizósnak, lennie, mint a vele egyidőseknek. Ami mások esetében nem jelent feltétlenül nagy kihágást, az az ő esetében kifejezett probléma. A királynő fiaként példamutatónak kell lennie. Tiniként is.
A történet kitalált, hiszen Svédország jelenlegi királya XVI. Károly Gusztáv, teljes nevén Carl Gustaf Folke Hubertus, már 1973. szeptember 15. óta. Felesége Szilvia királynő. Gyermekeik: Viktória trónörökös hercegnő, Carl Philiph herceg és Madeleine hercegnő.
Wilhelm egy újabb hibát követ el, egy buli hevében verekedni kezd és lefejel valakit, amit persze valaki rögzít is a mobiljával. Tele lesz ezzel a világháló. Így kezdődik a sorozat. Wilhelmet, hogy elkerülje a további botrányokat, abba a vidéki internátusba, a Hillerska-ba küldik, ahol egyébként a bátyja, Eric a trónörökös is tanult, és ahová a nemesek, felső osztálybeli csemeték járnak. Itt Wilhelm nem csak új barátokra, hanem szerelemre is lel. Nem is akármilyenre.
Tiniként amúgy sem könnyű
A szerelem minden életkorban szövevényes, bonyolult. Egy identitását kereső, önmagát tisztázni akaró kamaszban az érzések egyenesen elsöprően hatnak. Wilhelm kusza érzelmeit tovább bonyolítják, hogy nem egy lány, hanem egy fiú dobogtatja meg a szívét: Simon (Omar Josúe Rudberg) aki nem arisztokrata, nem is gazdag.
Simon és húga Sara a munkásosztályba valók. Édesanyjuk spanyol bevándorló. Ők csak „bejárósak” az iskolába. Míg Simon nem mindenáron akar beilleszkedni az őt kiközösítő elit gimnazisták körébe, addig Sara mindent megtesz, hogy befogadják őt a gazdag, kiváltságos helyzetben élő lányok. Ami különösen nehéz a számára, mert Sara diagnosztizáltan ADHD-és és Asperger-szindrómás. Ez a két betegség nagy hangsúlyt kap a filmben, nem véletlenül, Svédországban magas a neurobiológia problémákkal élő gyerekek száma.
Wilhelmet egyáltalán nem érdekli, hogy Simon nem arisztokrata, nem ezért titkolná el az érzelmeit. Hanem azért, mert hercegként nem rukkolhatna elő a másságával. Küzd az érzéseivel, így titokban, de tisztán akarja megélni a szerelmet Simonnal, aki vele szemben nyíltan kezeli szexuális érdeklődését. Amikor kapcsolatukra csúnya módon fény derül, akkor kerül Wilhelm igazán örvénybe.
A talajt akkor veszti el végkép a lába alól, amikor a bátyja Erik autóbalesetet szenved és meghal. Wilhelm lesz a trónörökös, ami még nagyobb terhet nyom a vállára. Wilhelm elveszettnek érzi magát, mindig a bátyja segítette, ő volt a példaképe, a mentsvár a számára.
A kamerás mobilok világában nincs hová elbújni
August, Wilhelm unokatestvére az, aki nem direkt veszi videóra Wilhelm és Simon első, még ügyetlen együttlétének néhány pillanatát. August féltékeny Wilhelmre, mert sejti, hogy a barátnője Felice igazából nem iránta, hanem Wilhelm után érdeklődik. Egy ízben, amikor nem találja a lányt, Felice után indul leskelődni, egyenesen Wilhelm szobája elé. Ahol az ablakból belesve, először azt hiszi a lányt látja együtt Wilhelmmel szeretkezni, és bizonyítékként videózni kezd.
August nem számít arra, amit végül lát, érzi, tudja, hogy ki kellene törölnie azt a videót, amin a két fiú szeretkezik, de mégis megtartja. August alapjában véve jó lelkű, kitartó, küzdő fiú, egyértelmű céljai vannak az életével. Amiben, ha bárki akadályozza, azzal szembe megy. Amikor egy bulin nem csak alkohol, hanem drog is előkerül, és később mindannyiuknak számolniuk kell a tetteikért, akkor a vizes lepedőt August Simonra akarja húzni, hogy ő vigye el a balhét.
Amikor ezt Wilhelm nem hagyja, ráadásul mások előtt szembesíti Augustot azzal, hogy anyagi problémái vannak, és nem maradhat a fiú a magániskolában, tehát ne ő döntse el, ki vigye el a balhét, akkor August bosszúból megosztja az interneten a videón. A leleplezésével egyértelműen ártani akar Wilhelmnek.
Szerelem vagy kötelesség
Wilhelm így újra bajba kerül. Segítségére az édesanyja, a királynő siet, aki egyértelműen a fia gondolkodásának fókuszába állítja, hogy választania kell a szerelem és a kötelesség, között, hűségesnek kell lennie a koronához, hiszen Erik halálával már Wilhelm a trónörökös. Elmondja neki azt is, hogy tudja, a kamasz korban érzett szerelem sokkal szenvedélyesebb érzelmeket lobbant fel az emberben, mint később egy felnőttben, és ha a fia most úgy érzi, hogy minden szem rá irányul, ez felnőtt korában, és majd királyként sokkal intenzívebb lesz.
Így most még csírájában kell eldöntenie, milyen utat választ a saját jövőjére nézve, mert lehet később megbánná a szerelem melletti döntését. A magyarul adott sorozatcím: Szerelem vagy kötelesség mint gyakran, más produkciók esetén, most is jóval találóbb az eredeti Young Royals címnél.
A Hillerska-ban a diákok pont olyanok, mint mindenhol a világon a kamaszok: keresik önmagukat, bizonytalanok, meg akarnak felelni másoknak, miközben elfogadtatni akarják másokkal azt az önmagukat, amilyenek valójában.
A fiatalok életéről szóló rövid, hatrészes sorozatban mindez nagyon kifejezően, jól formálva van tálalva. Külön érdekes, hogy most egy új dimenzióból láthatjuk a szerelemet, hiszen nem a megszokott módon a nőben, hanem a férfiben rejlő érzelmeket, gondolatokat, kérdéseket látjuk. Amiben a szerelmes még csak nem is egy hétköznapi figura, hanem egy koronaherceg, aki semmivel nem akar másabbat, mint bárki más, pont arra vár, mint minden más földi halandó: megélhesse a szerelmet.
Szerző: Polgár Ágnes
Kép: Netflix