FÉRFILÉLEK 3. Cikksorozatunkban a férfiak mentális egészségéről írunk. A harmadik részében már azzal foglalkozunk, hol és kitől kérhetnek a férfiak lelki segítséget? Szakértőnk, mint eddig, most is Nagy Erzsébet life és business coach, aki a férfi példaképről, a támogató közösségek erejéről szól.
Legutóbb körbejártuk, hogyan hat a családjára, munkahelyi teljesítményére és társadalmi kapcsolataira, ha egy férfi nem beszél a problémáiról. Kiderült, hogy a férfiak gyengeségként élik meg, ha mentális nehézségeikről beszélnek, az elfojtott stressz béklyóként hat éppen úgy rájuk, mint a környezetükre. – Az a baj, hogy a férfi magába zárkózik és úgy érzi, hogy neki kell minden problémáját megoldani, a segítségkérés vagy annak igénybevétele, férfiatlan tett lenne. Ez egy korlátozó hiedelem, ami az évszázados hagyományokon alapul és a neveltetés során ivódik be. A gyengeségtől való félelem és szégyenérzet programja sok mindent felülír a férfi agyban – vezeti be a választ a szakértő, aki a támogató közösség felkeresését megfontolandó megoldásnak tartja.
Kiskortól fogva
Probléma sokszor az is, hogy sok férfi számára nehéz azonosítani, hogy pontosan milyen érzelmet él át, mert gyermekkorában nem tanulta meg az érzelmei szabad megfogalmazását és kifejezését.
– Úgy tudunk tenni ez ellen, hogy gyermekeinket minél nagyobb érzelmi intelligenciára neveljük és nem ültetjük el tovább ennek a káros hiedelemnek a magvait – javasolja a szakértő. Nagy Erzsébet az iskolarendszerbe is hasznosnak találná bevezetni a nyílt kommunikációt erről a témáról.
A médiában is lehetne ezzel a témával foglalkozni vagy akár egy mentálhigiénés prevenciós reklámkampányt erre felépíteni.
Hangsúlyozza: A segítségkérés nem szégyen és nem is a gyengeség jele. A férfi és a nő mentálisan ugyanolyan sérülékeny lehet és mindkettő megérdemli azt, hogy segítséget kapjon problémák esetén.
Köztiszteletben álló férfiak példája
Közvetlen gyakorlati tanácsa, ha a környezetünkben szeretnénk segíteni, akkor semmiképpen sem szabad direkt kérdésekkel erőltetni a megnyílást, de biztosítanunk kell a férfit róla, hogy nincs egyedül, mellette állunk bármiben, amire szüksége van. – Szeretettel, empátiával, kitartással tudunk közelebb kerülni és támogatni őt– hangsúlyozza.
Érdekes feltevése a coachnak az is, ha férfi szeretünknek a következőt vetíjük fel: –Egy híres vagy tiszteletben álló férfi segítségkérése bátorságot vagy tisztelendő őszinteséget tükrözhet. Lássa, hogy ettől nem lett az illető kevesebb, sőt felnéznek rá, hogy felvállalta a problémája megosztását azért, hogy másoknak is segítsen, hogy mások is érezzék, nincsenek egyedül az érzéseikkel. A megosztások sokat tudnak tenni, ezek a példák hatékonyan tudják átformálni a tudatot és felülírni a káros hiedelmeket.
A támogató közösség szerepe
Egy támogató közösség biztonságos és támogató teret biztosíthat egy férfi számára is, hogy megnyíljon, hogy megtapasztalja, hogy az ő érzései is fontosak és nem kell szégyellni azokat. Itt ő is megkaphatja a figyelmet és támogatást. Mások esetei, példái segíthetik őt, mert azt érzi, hogy nincs egyedül a gondolataival, félelmeivel.
– Mindazonáltal én azt érzem nehéznek, hogy egy férfi eljusson egy ilyen közegbe, hiszen éppen a káros hiedelmei folytán nehéz magát rávenni arra, hogy felkeressen egy ilyen közösséget ismerteti a coach.
Folytatja: – Talán amíg túlságosan erős a gyengeség stigmája, előbb keres fel egy névtelenül használható segélykérő internetes oldalt, mint egy ilyen helyet, ahol fel kell vállalnia önmagát. Az arctalanság állapota elősegíti a dezinhibíciót és így névtelenségbe burkolózva a szégyen és zavar érzését jobban le tudja tenni és jobban meg tud nyílni. Nők és férfiak számára is van internetes segélyszolgálat.
Folyt. köv.
Fotó: Monkey Business Images/Canva