FÉRFILÉLEK 4. Ahhoz, hogy a férfiak mentális egészsége valóban ne legyen többé tabutéma, mind alulról felfelé, mind felülről lefelé szemléletváltásra van szükség. A fiúk nevelésétől kezdve a társadalmi kommunikációig számos ponton tudnánk támogatni azt, hogy a férfiak szabadon beszélhessenek az érzéseikről és időben segítséget kérjenek. A kérdés az: vajon készen állunk-e erre?

Férfilélek sorozatunk negyedik és egyben befejező részéhez értünk. Sorozatunk első részében arra kerestük a választ, miért hallgatnak a férfiak a mentális nehézségeikről – és milyen belső és társadalmi elvárások tartják őket ebben a csendben. A második részben már arról írtunk, hogyan kezdhetjük el lebontani ezeket a tabukat, és miért lenne fontos, hogy a férfiak is megengedjék maguknak az érzelmek kifejezését, megélését. A harmadik részben rávilágítottunk: a hallgatás nem magányos dolog, hanem a családra, munkateljesítményre és közösségi kapcsolatokra is hatással van. Most, a negyedik – befejező – részben arra fókuszálunk, hogyan tud a társadalom, az oktatás, a közösségek és a segítő szakemberek együttműködni annak érdekében, hogy a férfiak lelki egészsége ne tabu, hanem közös ügy legyen. A mentális egészség tabuk nélkül szóljanak a férfiaknál.

Témánkban segítőnk mindvégig Nagy Erzsébet life coach, mentálhigiénés tanácsadó és veszteségfeldolgozás módszer specialista volt.

Férfierő újragondolva: Merj érezni, merj beszélni

A férfiak mentális egészsége sokáig olyan kérdés volt, amiről nem beszéltünk — vagy ha igen, akkor csak „elméletileg szólva”. Az „erős férfi” képe mélyen gyökerezik a társadalmi elvárásokban, és gyakran akadályozza meg azt, hogy a férfiak felismerjék: nekik is lehetnek lelki problémáik, és joguk van segítséget kérni. A változás azonban elindulhat – ha a fiúnevelés során más mintákat adunk, ha az iskolai programokban teret kapna az érzelmi intelligencia fejlesztése, és ha a társadalom egésze nyitottabban, elfogadóbban kezdene beszélni a férfiak lelki egészségéről.

– Erzsébet, véleményed szerint, hogyan segíthetnek a férfiaknak a társadalmi változások és a tudatosságnövelés abban, hogy megszabaduljanak a mentális egészség tabuval kapcsolatos félelmektől?

– Ha a fiúk nevelése során nem követjük majd el már azokat az évszázadok óta berögzült hibákat, amit még sokan ma is elkövetnek, akkor elindul majd alulról felfelé egy szemléletváltozás irányába ható változás. Az érzelmek megélésének és kimutatásának társadalmi elfogadása a férfiak körében azonban felülről lefelé is kezdeményezhető lenne és ezzel megerősíthetnénk az alulról jövő szemléletváltozást. A témáról történő nyílt kommunikációval, pozitív megerősítésekkel, híres emberek példájának közvetítésével, az érzelmi intelligencia fókuszú iskolai nevelési programmal, mentális problémákkal küzdő férfiakat segítő közösségek létrehozásával a társadalom is elindíthatna egy változási folyamatot. Sajnos azonban azt látom, hogy a társadalmunk még nem mérte jól fel a prevenciós mentálhigiénés programok alapvető szükségességét és hasznát a társadalmi-gazdasági működésre. Továbbá, a társadalmi tudatformálás biztosan jó hatással lenne az „erős” férfiképpel rendelkező férfiak azon képességére, hogy felismerjék és elfogadják, hogy mentális problémával küzdenek és le tudják küzdeni a megszégyenüléstől való félelmüket, ha segítségért folyamodnak.


Mentális egészség tabuk nélkül

Milyen terápiás vagy támogató módszerek a leghatékonyabbak a férfiak számára a mentális egészségük javításában?

– Ez mindig egy nagyon nehéz kérdés, hogy kinek mi a leghatékonyabb, hiszen embere válogatja. Mindenesetre, ha abban gondolkodunk, hogy az „erős férfivé” nevelt férfiakban éppen az érzelmek kifejezését gátolták akkor számukra nagyon nehéz lehet egy hagyományos pszichológiai terápia. Valószínűleg jobban megfelel egy mentálhigiénés tanácsadás vagy egy célirányos coaching folyamat, ahol a fókusz nem a múlton hanem a jelenen illetve a jövőn van. Ezeken az üléseken elsajátíthatóak olyan mindennapokba beépíthető érzelemstabilizációs gyakorlatok és légzéstechnikák is, amik segítenek a leki egyensúly fenntartásában. Fontos lenne létrehozni az online térben olyan fórumokat, ahol névtelenül kérhetnének segítséget a férfiak. Sokat segíthetnek a közösségek is és itt nem feltétlen csak a segítő közösségekre gondolok, hanem bármilyen hobby, sport tevékenységet folytató közösségre, ahol pozitív kapcsolódások alakulhatnak ki.

Módszerek, a mentális egészség eléréséhez

– A közösség erejéről korábban is beszéltünk már, van konkrét terápia, amit kvázi együtt is gyakorolhatnak a férfiak a lelki egyensúlyukért?

– Az MBCT vagyis az úgynevezett Mindfulness alapú kognitív terápia és MBSR vagyis a Mindfulness alapú stressz csökkentés módszer, nagyon hasznos lehet a mentális nehézségek leküzdésében. A tudatos jelenlét megtanít arra, hogy hogyan értékeljük a jelen pillanat örömeit, de arra is, hogy hogyan küzdjünk meg a jövőre vonatkozó szorongásainkkal illetve a múltból eredő fájdalmainkkal. Múltbeli veszteségek esetén fontos felismerni a gyász feldolgozatlanságát és speciális veszteségfeldolgozást segítő szakember segítségét igénybevenni.

A férfiak számára a mentális segítségnyújtás formái sokfélék lehetnek – coaching, légzéstechnika, mindfulness alapú módszerek, veszteségfeldolgozás, vagy akár közösségi tevékenységek. A kulcs abban rejlik, hogy elérhetővé és elfogadottá váljanak ezek az eszközök, még azok számára is, akik eddig „túl erősnek” hitték magukat a segítségkéréshez. Ha valóban társadalmi változást akarunk, akkor nem csak a problémát kell felismernünk – hanem aktívan, közösen tennünk is kell a megoldásért.

Reméljük, hogy ez a sorozat nemcsak gondolatokat ébresztett, hanem egy-egy beszélgetést is elindított – barátok, családtagok vagy akár munkahelyi kollégák között. Mert a változás mindig ott kezdődik, ahol már nem a hallgatás az egyetlen lehetőség.

Fotó: Andrea Piacquadio Pexels