Autót vásárolni nem egyszerű. Millió kérdés adódhat. Már rögtön az elején az, hogy melyik márkát válasszuk? Hogyan döntünk jól? Ha csak besétálunk egy autószalonba? Vagy körbe kérdezünk az ismerősök között? A nagycsaládosok tavaly július óta egy kizárólag nekik szóló támogatással kedvezményesen juthatnak autóhoz. Így legalább szűkül a kör. Vagy mégsem? Kipróbáltuk: igényeltük a támogatást.
A nagycsaládosok autóvásárlási támogatásával vásároltunk autót. Hogy milyet, az talán lényegtelen. A hangsúly a támogatáson van, amelyet tényleg érdemes igényelnie annak, aki megfelel a feltételeknek.
Az ide vonatkozó kormányrendelet szerint tehát azoknak, akik legalább három gyermek után jogosultak családi pótlékra. De nagycsaládosoknak számítanak azok is, akiknek két gyermekük van, és a harmadik gyermekkel az anya legalább tizenkét hetes várandós. Hasonló korú ikerterhesség esetén pedig legalább egy gyermekük van. A támogatás igénybevételéhez elegendő, ha a szülők élettársi kapcsolatban vannak. Eddig ez egyszerűnek tűnik.
Tovább is van…
A kormányrendelet további feltételeket is leír, amire figyelni kell az igénylés előtt. Annak örülünk, mi nagycsaládosok, hogy ez egy vissza nem térítendő támogatás. Persze előfordulhat, hogy mégis fizetni kell. Például, ha valótlanság alapján igényeltünk, esetleg három éven belül elidegenítettük a gépjárművet, vagy a szerződéskötéstől számított három éven belül felbomlik a házasság vagy az élettársi kapcsolat.
A támogatással csak olyan – a jogszabályi megfogalmazás szerint megfelelő befogadóképességű – személygépkocsi vásárolható, amely legalább hét állandó ülőhellyel rendelkezik. Lakóautót nem választhatunk. A kiszemelt autó legfeljebb egy évvel ezelőtt forgalomba helyezett, s legfeljebb 2000 kilométert futott bemutató autó lehet.
A vevőnek, vagy az élettársának, házastársának érvényes B-kategóriás jogosítvánnyal kell rendelkeznie. Az igénylő Magyarországon bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkezik. Az autókereskedővel a határozat véglegessé válásától számított hat hónapon belül szerződni kell, különben a támogatás elveszik. Azért azt is jó tudni, hogy a jogszabály szerint a támogatás mértéke függ az autó vételárától, ugyanis legfeljebb a gépjármű felét adják oda támogatás gyanánt. Vagyis annak jár a maximális 2,5 millió forint, aki legalább 5 milliós értékű autót vásárol.
A szerzési támogatás 2022. december 31-ig igényelhető. Tehát, még bőven van lehetősége bárkinek kihasználni ezt a lehetőséget.
Autóvásárlás a gyakorlatban
A gyakorlatban persze semmi nem olyan egyszerű. Bevallom, hogy az új autóhoz nehezen jutottunk hozzá. Majdnem egy évet kellett várnunk, s ezért különösképpen senki sem felelős. Így alakult.
Tehát: új autót akartunk, mert az Opel Meriva hátsó ülése túlságosan kicsinek bizonyult három egyre csak növekedő gyermekünknek. Hiába, nagycsaládosok vagyunk. Akkor még szó sem volt a támogatásról. Egyetlen kitételünk volt: tágasabb legyen az új jármű. A kiválasztásnál maradtunk az Opelnél. Egészen pontosan a Combo Life típust néztük ki, amely akkor egy egészen új, hétüléses modell volt. Azonnal meg is rendeltük. Még tavaly februárban.
Akkor úgy gondoltuk, hogy cégként szerződünk. Hónapok teltek el autó nélkül. Tényleg nem számítottunk arra, hogy ennyit kell várnunk. De talán nem véletlenül alakult így. Hiszen júliustól hatályossá vált a nagycsaládosok személygépkocsi-szerzési támogatásáról szóló kormányrendelet.
Kapva a lehetőségen töröltük az eredeti megrendelésünket, s mivel megfeleltünk a pályázati feltételeknek, igényeltük az új támogatást. Ugyanabban az autókereskedésben, ugyanarra a modellre, amelyet kinéztünk magunknak. Egyébként szinte mindegyik márkának létezik ezzel a támogatással beszerezhető modellje. Toyota, Nissan, Honda, Citroën, Fiat, Hyundai, Ford. És még sorolhatnám.
Újabb akadályok
A történet azonban ezzel még nem ért véget. Ugyanis júliusban váratlanul leállították a Combo Life rendelésfelvételét Magyarországon. Új megrendeléseket nem is vehettek fel az Opel szalonokban országszerte, csak novembertől. A miértre egyszerűnek tűnik a válasz: nem tudtak több autót átadni a szalonoknak.
Egyébként minden ország egy bizonyos mennyiséget kap a gyártótól. Hazánkban az Opel esetében ez havi harminc autót jelent. Talán a megnövekedett igényt nem tudta kiszolgálni a gyártósor. Persze ez minket egyáltalán nem vigasztalt.
A helyzet fokozódott. Az augusztus elején a kincstárnak leadott támogatási kérelmünkre októberben még nem kaptunk választ. Várakozásra intettek, amely akkor már nehezen ment. Novemberben kiderült, hogy a pozitív elbírálásról szóló határozatot kiküldték, azt azonban a posta elkeverte, ezért visszaküldték az államkincstárhoz, s személyesen kellett érte elmennünk. Ez újabb elvesztegetett heteket jelentett számunkra, hogy végre szerződhessünk.
Nagycsaládosok álomautója
December hatodika. Aznap vettük át az új autónkat. Már megint a véletlen. A Mikulás nekünk új autót hozott. Így legalább egyszerű lesz megjegyezni az évfordulót, amikor esedékes az éves kötelező szerviz.
Tehát megkaptuk az új autót. Vagy ahogyan a kereskedők mondják: birtokba adták nekünk. Mit is jelent ez pontosan? A határozattal a kezünkben megjelentünk az autószalonban, ahol már ott várt bennünket az új Opel. Aláírtuk a szerződést, és miénk lett az autó. Azt azonban tudni kell, hogy a támogatás összegét a kereskedő ekkor még nem kapta meg. A birtokba vétel után öt munkanapon belül a szerződésnek el kell jutnia a kincstárhoz. A támogatás összegét csak ezután utalja a kincstár.
Itt jön képbe az autószalonok szerepe. A gyakorlat sok esetben úgy alakul, hogy addig nem adják át a támogatással igényelt járművet, amíg nem érkezett be a támogatás összege. Azonban ez jogszerűtlen eljárás, hiszen a vevő és a kereskedő között nincsen kölcsönszerződés. Vagyis az autó nem tartható vissza, az a családé, ha megkapták a határozatot.
Az Opel Tatabányánál egyébként úgy tapasztalták, hogy a kincstártól a támogatás pontosan érkezik. Az első időszakban tizenöt napon belül megkapták a pénzt, jelenleg tartják a harminc napos fizetési határidőt. Így ez garanciát jelent, és alapja kell, hogy legyen a bizalomnak, amely egy ilyen helyzetben szükséges.
A bizalomnak egyébként a teljes ügyletre érvényesnek kell lennie. Mindkét fél részéről. Együttműködés és partneri viszony nélkül az autóvásárlás sem működik. A kereskedő és a vásárló érdeke ugyanaz. Az egyik autót akar eladni, a másik autóhoz szeretne jutni. Csak nem mindegy, hogy milyen áron.
Fotó: A szerző magántulajdona