Olaszországban gyakran találkozhatunk a la bella figura kifejezéssel – ami jóval többet jelent, mint a csinos külsőt. Inkább egyfajta életszemléletet: arról szól, hogyan mutassuk meg a legjobb énünket a külvilág felé – nem a hivalkodás, hanem a tisztelet jeleként.

Nem kell Olaszországba utaznunk ahhoz, hogy tudjuk: az itáliaiak kifejezetten jól öltözködnek, gyakran elegánsak, akár sportosan elegánsak is, még egy gyűrött farmerben is van stílusuk. Ezt látjuk, ha belenézünk egy online olasz magazinba, megnézünk egy-két olasz filmet vagy követjük az olaszországi híreket. A La bella figura fogalma, ami szó szerint „gyönyörű alakot” jelent, az öltözködés terén konkrétan azt jelenti, hogy öltözzünk csinosan és keltsünk jó benyomást.

Vonzónak és elegánsnak lenni az olaszok közös vágya, az olasz kultúra meghatározó része. De a La bella figura nem csupán a megjelenésről, a márkákról és a trendekről szól, hanem a méltóságról, a vendégszeretetről és az udvariasságról is – arról, hogy tisztességesen és tisztelettel viselkedjünk, és kerüljük a tolakodó magatartást. Valahogy úgy, ahogy Bihari Ádám is ajánlja a YouTube videóiban. Fontos, hogy elegáns és diszkrét módon, öltözködéssel, tettekkel és viselkedéssel vívjuk ki mások tiszteletét és elismerését – halljuk többször a stílusszakértőtől. Amibe beletartoznak az olyan alapvető külső higiéniai szempontok is, minthogy tiszta a cipőnk, rendezett a hajunk, ápoltak a körmeink. Ha figyelünk a megjelenésünkre, azzal azt üzenjük, hogy törődünk másokkal és magunkkal is.

Olaszországban az emberek úgy tartják, nemcsak saját magukat képviselik, hanem a családjukat és a közösséget is, a környezetet ahol élnek, a társadalmukat. A megjelenés és a viselkedés egyfajta üzenet: számít, hogyan hatunk másokra. Ez nem a tökéletességről szól, hanem a helyes útra való törekvésről.

Viselkedés és méltóság

A bella figura nem csupán a külsőségekben nyilvánul meg – ott van a belső tartásban, a viselkedésben, az apró gesztusokban is. Ez az attitűd megjelenik az udvariasságban, az önuralomban, a nyugodt jelenlétben. Az olaszok számára azt jelenti: nem emeljük fel a hangunkat egy étteremben (mármint nem bántalmazóan), nem veszítjük el a türelmünket a dugóban, nem dobjuk el a szemetet, és nem gesztikulálunk ingerülten, ha valami nem tetszik – mert ezekkel a helyzetekkel is tiszteletet mutatunk mások és önmagunk iránt.

A bella figura a hétköznapok kis mozdulataiban él igazán: egy őszinte „jó napot kívánok” köszönésben, egy ajtónyitásban, a buszon való helyátadásban. Ezek első pillantásra jelentéktelennek tűnnek, mégis mély üzenetet hordoznak: figyelek rád, számítasz, fontos vagy. Az első benyomás így nem a felszínről szól, hanem arról, hogyan vagyunk jelen a világban – és hogyan viszonyulunk a körülöttünk élőkhöz. Ez a fajta viselkedés belülről fakad: egyfajta belső tisztelet az élet, mások és önmagunk iránt.

Ez nem azt jelenti, hogy mindig tökéletesnek kell lennünk – de azt igen, hogy törekedhetünk a minőségre, kifelé és befelé egyaránt. Jól öltözve megérkezni egy vacsorára, melegen, név szerint köszönni egy rég nem látott ismerősnek, finoman visszatenni a poharat, nem csörömpölni a kávézóban, a padot a parkban magunk után letakarítva továbbadni másnak – ezek mind apró, de erőteljes gesztusok. A bella figura nem más, mint a mindennapok esztétikája – emberi formában.

Persze mindez lehet nyomasztó is, ha kötelező elvárásként éljük meg. De mégis van benne valami felemelő, amikor odafigyelünk a részletekre, amikor kis dolgokkal jobbá tesszük a környezetünket, és a saját mindennapjainkat is. A hétköznapokban ugyanúgy, mint az ünnepeken.

La bella figura a digitális világban

Ma a bella figura nem csak a személyes találkozások során, hanem a közösségi médiában is fontos. Hogyan kommunikálunk online? Milyen képeket és tartalmakat osztunk meg? Mennyire vagyunk tiszteletteljesek a kommentekben vagy üzenetekben? A digitális stílus ugyanúgy tükrözi, hogyan bánunk másokkal, ezért az online térben is elengedhetetlen a méltóságteljes jelenlét. Emellett az is fontos, hogy önazonosak maradjunk, ne egy álarcot viseljünk.

A La bella figura nem arról szól, hogy elrejtsük a valódi énünket, hanem arról, hogy az igényesség és az önuralom eszközével fejezzük ki magunkat. Ez az elv akkor működik igazán, ha hiteles és önazonos – ha önmagunk vagyunk benne, nem pedig valami többet mutatunk, mint amik vagyunk. Nem a pazarló fogyasztásról szól, hanem a minőségről, a tartósságról és a gondosságról. Nem kell sok, elég, ha az a kevés jó – legyen az egy jól megválasztott, időtálló ruhadarab, egy kedves, figyelmes komment vagy egy támogató reakció. Ezek mind ugyanazt a tiszteleten és méltóságon alapuló kultúrát tükrözik.

Ez az eszme közösségformáló erővel bír: nem azért mutatkozol meg a legjobb oldaladdal vagy viselkedsz kedvesen, mert mások elvárják, hanem mert így járulsz hozzá a közösségi tér pozitív élményéhez. Az apró, láthatatlan gesztusok – legyen az egy támogató válasz, egy köszönő szó vagy a másik véleményének tiszteletben tartása – mind alakítják és emelik a közösség színvonalát.

Mit tanulhatunk belőle?

Nálunk, Magyarországon gyakran él egyfajta hozzáállás, amely hajlamos a dolgok leegyszerűsítésére: „jó lesz ez így is”, „nem kell túlzásba vinni”, „kit érdekel, mit gondolnak mások”. Ez a beletörődő, enyhén fásult szemlélet néha kényelmet, lustaságot vagy igénytelenséget eredményez. Így könnyen elmarad az apró figyelmesség, a gondos megjelenés vagy az ünnepi gesztus, mert azt hisszük, fölösleges. Pedig pont ezek az apró pluszok mutatják meg, hogy jelen vagyunk – magunkért és másokért is.

A bella figura nem a feltűnésről szól, hanem arról, hogy tiszteljük az adott helyzetet, a társaságot és önmagunkat is. Vagyis betartjuk az alapvető udvariassági szabályokat, figyelmesek vagyunk a másikkal, megadjuk az őt megillető személyes teret, megtartva az egészséges távolságot. Lehet ez egy színházi előadás, amire kiöltözünk és amin lenémítjuk a mobilunkat, egy fontos üzleti találkozó amin udvariasak vagyunk és produktívak, vagy egy családi ünnep, aminek akkor is megadjuk a módját, ha fáradtak vagyunk vagy nyúzottak – de ugyanígy a hétköznapi beszélgetések, a kávézói társalgás, egy vásárlási folyamatban vagy akár egy villamoson induló párbeszéd során is. Fontos, hogy minden helyzetben megőrizzük a tiszteletet és az odafigyelést.

Nem kell mindezt görcsösen – de talán nem baj, ha kicsit többet törődünk azzal, miként bánunk másokkal. Egy kedves gesztus, egy átgondolt megjelenés mindannyiunkat kölcsönösen kiemel, felemel.

Fotó: Getty Images/ Strekozza77 a Canváról

Polgár Ágnes
:
Arról, hogy te mit gondolsz erről, írd meg nekünk a Facebook oldalunkon hozzászólásban vagy küldj nekünk üzenetet.