A természetes anyagokból készült lakberendezési tárgyak egyre elterjedtebbek. Nehéz kitűnni a sokféle designer webshopok közül. A Natuwoo érvényesülése nem az extravagáns, vagy bonyolult megjelenésből, hanem ellenkezőleg a letisztultságból ered. Egyfajta skandináv életérzés az, amitől máris az otthonába képzeli a látogató a Natuwoo termékeit. Ezért az összhangért Hunyadi Nóri tervező-grafikus és Horváth Balázs asztalos, jazznagybőgős közösen felelős.
A Natuwoo termékei egyszerűek, szépek és melegséget nyújtanak. Mégsem unalmasak. Érezhető, hogy minden darabjuk átgondolt, megtervezett, és gondos kivitelezés útján született. Két alkotó közös munkájából, összhangjából. Nóri, két kiskamasz gyerekkel és Balázs egy ötéves kislánnyal alkotnak együtt klasszikus mozaikcsaládot. Egészen pontosan most legózzák össze, hogyan lehetnek a sok mozaikból egy egész. Miközben egyre több terméket kínálnak a webshopjukban.
A természet az otthonuk
A Natuwoo logóján szerepel egy madárka, ami Nóri és Balázs számára a szabadságot és az erdőt jelképezi. – A madarak repülve más perspektívából látják a világot. Így szeretnénk mi is rácsodálkozni az élet szépségeire a hétköznapok taposómalmából – olvashatjuk az oldalukon.
Ahogy azt is: A természet az otthonunk. Arra a kérdésre, ezt hogyan kell elképzelni Nóri így válaszol: – Balázs otthona az erdő szélén van, a miénk részben még Újlipótvárosban. És nyáron sokat vagyunk Nagymaroson egy gyönyörű panorámás telken. (Erről Nóri izgalmas Intsagram oldalt vezet ITT) De ma már mindannyiunknak főleg Budakeszi a bázis. A természet mindkettőnknek sokat jelent, ez erős kapocs köztünk, ahogyan a zene is.
Amikor nem zúgnak a csiszoló, fűrész és egyéb gépek, akkor jazz és komolyzene szól legtöbbször náluk munka közben.
Az erdei séták és hosszabb kirándulások már a találkozásuk előtt mindkettőjük életében megvolt, most már közösen túráznak. A kertet is közösen művelték idén – magaságyásokat készítettek –, és természetesen a fa iránti rajongás is mindkettőjüknél meghatározó. – Imádjuk a fa textúráját, illatát, változatosságát – hangsúlyozza. A beszélgetésünkből az is kiderül, a ház, amiben laknak Budakeszin, szinte teljesen önfenntartó, napelemekkel, hőszivattyús fűtéssel van ellátva, csak a víz az, amiért fizetniük kell.
Sokat gondolkodtak azon, hogyan tudnának még zöldebben élni, ezért minimalizálták a szemetet, csomagolásmentes boltokban is sokszor megfordulnak, komposztálnak, amit csak tudnak azt újrahasznosítják, továbbá minimális húst és sok zöldséget fogyasztanak.
Égbe nyúló gyertyatartók
Az egyik legszebb termékük a tölgyfából készült gyertyatartók. Mintha egy skandináv lakberendezési magazinban látnánk azokat. – A gyertyatartókat én terveztem. Szerintem előző életemben skandináv voltam – mosolyodik el Nóra – rajongok az egyszerűségükért, a letisztult stílusukért, a kevesebb-több elvükért és imádok rendszerezni is. Szóval a design nálam mindig a minimalizmus és a rusztikusság határmezsgyéjén mozog, legyen szó lakberendezésről, poszterekről vagy akár egy arculattervről.
Nóri és Balázs sokat dolgoznak fával. Ami azonnal hozza magával a kérdést, honnan szerzik be a szükséges alapanyagot?
Elárulják, a pecsétkorongok kérges natúr, egy balatoni és egy nagymarosi telekről kidőlt vagy kivágásra ítélt fákból készülnek. – A család balatoni telkén van egy invazív ecetfa, nagyjából lehetetlen kiirtani. Gyönyörű kemény anyag, szép évgyűrűkkel. A nemesfákat mint a tölgy, bükk, fenyő és a dió, bútorok maradékaiból mentjük meg (amelyek anyagait fatelepen vásároljuk). A tölgy és bükk magyar, a fenyő javarészt orosz és skandináv anyag. Van, hogy a barátok kivágnak egy öreg cseresznyefát a kertben és szólnak, hogy a használható darabokat elvihetjük – árulja el.
A termékek kezelésénél natúr, bio olajokat használnak, a csomagolás újrahasznosított papírból van. Alapvetően törekednek arra, hogy amit kiadnak a kezükből, abból semmi ne legyen környezetszennyező.
Natuwoo és a Jazz
Balázs jazz-zenész. Már a hangszere is fából készült. Nagybőgős. Párizsban és Hollandiában diplomázott a magyar jazz tanulmányai után. A famegmunkálás csak pár éve foglalkoztatja, jelenleg az asztalos vizsgájára készül. Játszik a Borbély Műhely Jazzklubban, a Borbély-Dresch Quartetben, a Gadó Gábor Quintetben, a Horváth „Tojás” Gábor trióban, a Gáspár Károly trióban, illetve színházakban is nagybőgőzik.
A termékeket Nóra találja ki, rajzolja meg, Balázs a fatermékek technikai paraméterein dolgozik és a megvalósításukban. A pecsétek, poszterek grafikája Nóri munkái, a kereteket és a pecsétnyeleket Balázs dolgozza ki hozzá. Balázs rendszeresen készít kisebb-nagyobb bútorokat, kis faházakat is a különféle megrendelések szerint. Ahogyan Nóri is készít más grafikai munkákat is. Mindketten szívesen tanulnak új dolgokat, az ismeretlen nem félelmet kelt bennük, hanem lázban tartja őket.
Tavasszal a webshopot is szeretnék bővíteni kisbútor, lakberendezési eszközök terén, mint például a vágódeszkák, ládikák kínálatával. Hangsúlyozzák, ez az év a Natuwoo webshop indulásáról és a karácsonyról szól, de nagyon sok tervük van még a jövőben. Most is sokféle terméken dolgoznak, amiket még több oldalról is tesztelnek még, mielőtt a webshopba kerülnek.
Tulajdonképpen pont ez a megalapozottság az, ami a Natuwoo termékeiet olyan egyszerűen széppé formálja.
Poszterek és gyógynövények
Nóri nap mint nap járta idén az erdőt-mezőt és tanulmányozta a növényeket könyvekből, internetről. Még gyógynövényes workshopokon is volt. – A nagymamám nagy példaképem ebben, ő igazi parasztasszony volt, sok mindent tudott, de a gyógynövényekkel csak ötven éves kora után kezdett el mélyebben foglalkozni. Mire én megszülettem már nagy tudása volt, mindenre volt válasza, amikor mentünk hozzá, hogy itt fáj ott fáj, ő már húzta is elő a zsákjaiból a szárított növényeit. Isteni gyógyteákat és körömvirágkrémet is készített – osztja meg velünk Nóri.
Nóri édesapja méhész, így a mézzel kapcsolatban is vannak ismeretei, illetve a mézelő növényekről. A mezei katáng lett idén az egyik kedvence, ami szinte mindenhol megtalálható vadon, és sokrétű a gyógyhatása. Ami különleges benne, hogy minden nap csak pár órát virágzik, a reggel és délelőtti órákban, így hiába tesszük vázába. Igazi vadonkirálynő, akit nem lehet csak úgy háziasítani, ezért is tetszik annyira Nórinak. A mezei katánggal találkozhatunk poszteren és pecséten is.
A poszterekről is beszélgetünk, egyetértünk abban, hogy a „Sweet Home” feliratokkal tele a net és a magyar lakások falai is. Nóri plakát szövegeit személyes benyomások alapján válogatta, van, ami csak megfogta első olvasásra, és van, aminek számára privát jelentése van. Egy biztos: szeretne sok magyar nyelvű posztert, olyanokat, amikre jó ránézni és gondolkodásra késztetik az olvasóját.
– Szeretném, ha felismernénk, a saját anyanyelvünk mennyire gyönyörű. A kortárs és klasszikus irodalom és próza kiapadhatatlan forrás, sokkal többet mondhatnak üres frázisoknál – tartja Nóra.
Fotó: Natuwoo
Polgár Ágnes