A reggelit nem jó kihagyni. Az éhségtől könnyebben lankadni kezd a figyelmünk és hamarabb elfáradunk, már jóval az ebéd előtt. A zabkása vagy köleskása segíthet. Ha a kásánk laktató és fehérjedús, bármilyen meglepő, még az alakunknak is kedvezhetünk vele.


Először is szögezzük le, nem a félkész, zacskós kásáról írunk. Kerülnénk, ha lehet minden feleslegesen hozzárakott cukrot, sót és ízfokozót.

Tudjuk, hogy a kása lehet rémunalmas ízű, és azt is, hogy élhetjük meg macerásnak az elkészítését. Még is valljuk, érdemesebb akár hamarabb s felkelni egy jó kásáért!

Még akkor is, ha fogyni szeretnénk, sőt különösen akkor nem jó kihagyni a reggelit, ellenben fennáll annak a veszélye, hogy már jóval ebéd előtt jelentősen megnő az éhségérzetünk, ami viszont jelentősen megnehezíti a fogyást, mert tuti minden máshoz nyúlunk. Ám ha a kásánkhoz fehérjeforrást is adunk, nem csak finomabb lesz, hanem egészségesebb és energiadúsabb is.

Okos reggeli – zabkása vagy köleskása


Ha valaki vajat vagy túrót és cukrot akar tenni a zabkásaba, az még nem olyan nagy probléma, amíg a kását nem borítja be a cukor. Ahhoz, hogy a kása energiadús és fehérjeforrás is legyen, főzzük így:

  1. A kását víz helyett készítsük tejjel. A zabkása vagy köleskása nem csak ízletesebbé válik, a tej könnyedén biztosít több fehérjét is így a reggelihez. 100 gramm zabpehelyhez adjunk 400 ml tejet vagy 150 gramm köleshez 150 ml tejet.
  2. Keverjünk bőven bele túrót, tejfölt vagy görög joghurtot a kása mellé. Adjunk hozzá egy adag lekvárt a tetejére, hogy ízt és édes aromát kölcsönözzünk a kásának. Ne legyen unalmas, szürke az íze.
  3. Adhatunk akár egy nyers tojást is a forró zabkásához tejtermék helyett.
  4. A zabkása tetejére szórjunk diót, mandulát vagy akár mogyorót. Tehetünk rá mogyoróvajat vagy juharszirupot is persze csak visszafogottan. A nem minimalista módon készített zab vagy köleskása segít megbirkózni és kordában tartani az éhségérzetet.
  5. Bogyós gyümölcsök helyett tehetünk reszelt almát- vagy banánkarikákat is a kására. A kásafőzés vége felé adhatjuk hozzá őket. Így kicsit összemelegednek a kásához, miközben már ízesítik azt.
  6. Ha szereted a répát, akkor próbáld ki a vidám ízű répatorta zabkását. Ehhez fözd meg a kását mandulatejben, és ízlés szerint a főzés elején vagy a végén adj hozzá nagyon finomra reszelt sárgarépát. A főzés végén adj a zabkásához egy kis juharszirupot vagy kevés nádcukrot, fahéjat, kardamomot és például őrölt mandulát.

Tiramisu kása – kettő az egyben


Ha nem szeretnénk külön vacakolni a kávéval is, vagy soknak találnánk a tejes kávét a tejes ásával, akkor készítsük egyben a kettőt. Ehhez a zabot, a kölest vagy a rizsdarát öntsk fel a tejjel, finoman szórju meg cukorral, a vaníliás cukorra és adjuk hozzá az instant kávét. Kevergetve, közepes lángon főzük meg a kásánkat. Egy-egy evőkanál mascarponéval a tetején tálaljuk. Adhatunk hozzá egy-egy babapiskótát is és kakaóval vagy fehércsoki pralinéval is megszórhatjuk a tetejét.

Tiramisu zabkása

Fotó: Getty Images