A Hold kiapadhatatlan témája a tudománynak és a művészetnek. Nem elég esténként látni az égbolton, el is akarjuk érni. Budapest belvárosában most két hónapig szinte karnyújtási távolságból csodálhatjuk meg az égitest pontos mását. Még szelfizhetünk is a Hold installációjával.

 

A Hold újra és újra lenyűgözi az embert. Csodáljuk esténként fogyó és növekvő szépségét az égbolton. Szeretnénk róla minél többet tudni, annál is többet, mint amit az a 12 ember mondhatott el, akik testközelből látták a Holdat, jártak rajta. Az Apolló–11 Holdküldetésről szóló film jelenleg a moziba is becsábítja az embereket, a Vigyél a Holdra (Fly Me To The Moon) című filmről ITT írtunk ajánlót.

Vagy éppen megtekinthetjük Budapest belvárosában –ha ott élünk vagy éppen arra van dolgunk– a Hold teljes felszínének pontos, rendkívül részletgazdag lenyomatát. A fejünk felett lebegő hold, mintegy 3,5 méter magasságban van kifeszítve az V. kerületben a Piarista közben.

 

Bent Klimt és Van Gogh, kint a Hold

A Piarista köz egyik oldalán a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola épülete található, míg másik oldalán a Lumierehall kiállítóterem, amiben jelenleg Gustav Klimt és Vincent van Gogh művészetét nézhetjük meg, nem is akármilyen módon.

A magával ragadó, 360°-os videó- fény- és zenei élmény lehetővé teszi, hogy teljesen alámerüljünk a híres festményekbe. A látogató megismerheti a leghíresebb művek egyedi részleteit és festési technikáit. Van Gogh művészete a legapróbb részletekig és a legváratlanabb szögekből tűnik fel.

Ezzel egy időben pedig kint, a Lumierehall installációjában a Hold teljes felszínének pontos másolatát láthatjuk, akár alulról is megcsodálhatjuk.

 

Szelfi a Holddal

A földtől mintegy 3,5 méter magasságban rögzített hold alatt bátran áthaladhatunk, meg is állhatunk, hogy lentről csodáljuk meg az égitest pontos mását. Nagyon szép nappal is az installáció, de különösen szép, ha akkor nézzük meg, amikor esteledik. Napnyugta után, amikor a hold belső megvilágítása bekapcsol, a szürkés égitest kissé kék színt kap. Ilyenkor különösen jól mutat a szelfi közelről és távolról fotózva is.

Mintegy két hónapig lesz még kint a Piarista közben az installáció, ami alatt bátran mehet a szelfi a Holddal. Ottjártunkkor, sokan készítettek családi és más csoportképet a holddal, sokan játékosan úgy tettek, mintha megtartanák fél kézzel, két-kézzel vagy akár egy ujjal az égitestet.

Volt olyan is, aki a drónt küldte fel a hold fölé, hogy fentről fotózza le a nem mindennapi látványosságot.

Amiről megtudtuk, hogy nagy formátuma ellenére mindösszesen csak 25 kilogrammot nyom, és a benne lévő állandó légáramlásnak köszönheti, hogy megtartja tökéletesen kerek alakját.

 

Szépség a szemnek és a fülnek

Bár a Hold utánzata önmagában lenyügöző, a szervezők nem álltak meg a látvány egyedülállóságánál.

A hold installáció alatt és a Lumiere Hallban egyaránt koncerteket tartanak a dark jazz és space jazz stílusában. Hallhatunk még szimfonikus zenekar,t is játszani, továbbá különféle művészeti és kulturális előadások is helyet kapnak a külső és a belső helyszíneken.

Így a Hold nem csak a szemünkön át, hanem a fülönkön keresztül is feltölt a művészet varázsával.

 

Fotó: Saját
Polgár Ágnes