Kicsiben vagy nagyban mindannyian szoronghatunk, aggódhatunk, akár jobban a kelleténél, érezhetünk dühöt, elönthet bennünket a pánik. A kérdés az, hogy felismerjük-e egyáltalán ezeket az érzéseinket? Be tudjuk azonosítani mit érzünk kényelmetlenségünkben, zaklatottságunkban? És vajon mit tehetnénk mi magunk, hogy jobban érezzük magunkat? A Gabó kiadó héten megjelenő kiadványa ebben segíthet. Seth J. Gillihan: Kognitív viselkedésterápia egyszerűen 10 módszer a szorongás, depresszió, düh, pánik és az aggódás kezelésére.
A rendkívül hatékony pszichoterápiás módszernek bizonyult kognitív viselkedésterápia alkalmazásával hosszú távon is megszabadulhatunk a szorongástól, dühtől és más tényezőktől, amelyek meghatározzák hétköznapi életünket.
Ez a közérthető könyv céljaink írásos rögzítésétől kezdve a negatív gondolkodási mintáink felismeréséig számos olyan eszközt ad a kezünkbe, amelyek segítségével fejleszthetjük a személyiségünket, megoldhatjuk egyes problémáinkat, és általában véve tehetünk egészségünkért és jóllétünkért.
Seth J. Gillihan PHD, a könyv szerzője, a University of Pennsylvania pszichiátria tanszékének klinikai pszichológia szakos adjunktusa. Több mint negyven szakcikket és könyvfejezetet publikált arról, mennyire hatékony és hogyan működik a kognitív viselkedésterápia szorongás és depresszió esetén, valamint arról, hogy az agyi képalkotó eljárások miként hasznosíthatóak pszichés zavarok tanulmányozása során.
Ha sosem jártunk pszichológusnál
A szerző mindenre gondolt, legfőképpen arra, hogy aki egyáltalán nem jártas a lélek dolgaiban, de érzi önmagában, hogy „valami nem olyan, mint korábban” vagy „újabban másként reagálunk hasonló helyzetekben” esetleg a „saját érzelmeink bennünket is felzaklatnak, megijesztenek” akkor tudjuk merre induljunk tovább.
A könyv nem is kezdődik mással, mint az útmutatással. Amiben bevezeti az olvasót a kognitív viselkedésterápia rejtelmeibe, kezdve onnan, hogyan ismerhetnénk fel azt, amit nem tudunk.
Ebben a videóban akár bele is kukkanthatunk, olvashatunk a kötetbe:
Negatív gondolkodási minták
A gondolatokról a szerző elmondja, hogy ahhoz képest, hogy nem lehet őket látni, hallani vagy tudományosan megvizsgálni, elképesztő erővel bírnak. Felhívja az olvasó figyelmét arra a szerző, hogy miként értelmezünk egy sérelmet, azokat a negatív gondolatokat, amik akár egy egész napra rányomhatják a bélyegét a napunkra. Továbbá, hogy a gondolataink a viselkedésünkre is nagy hatással lehetnek.
Seth J. Gillihan a könyvében abban igyekszik segítséget nyújtani, hogy jól gazdálkodjunk a saját gondolatainkkal. Ehhez bemutatja a különféle gondolatai hibákat, és megmutatja, hogyan másképpen bánhatnánk azokkal, hogy ne ösztönösen menjünk a saját fejünk után, hanem tudatosan felismerve mindazt, amivel felismerhetnénk, feloldhatnánk, és a jövőben elkerülhetnénk a szorongás, a depresszió, a düh, a pánik és az aggódás érzéseit.
Forrás: GABO Kiadó
Fotó: Unsplash