Ma, a lelki egészség világnapján, különösen fontos emlékeztetnünk magunkat arra, hogy nem csak a testünk, de a lelkünk is törődést igényel. Az élet kihívásai, a munkahelyi nyomás, a családi felelősségek és a különböző más elvárások mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy mentálisan kimerüljünk. Most figyeljünk kicsit magunkra.
A mindennapi stressz, a gyors életvitel és a folyamatos nyomás egyre nagyobb terhet ró mentális egészségünkre. A lelki egyensúly megtartása nemcsak boldogabb életet biztosít, hanem fizikai egészségünkre is pozitív hatással van. Most van itt az idő, hogy odafigyeljünk belső világunkra és megtegyük az első lépést egy kiegyensúlyozottabb, harmonikusabb élet felé. A mentális egészség a fizikai egészség alapköve, és mégis sokszor csak akkor foglalkozunk vele, amikor már problémát okoz.
Miért fontos törődni a belső világunkkal?
A lelki egészség világnapja ráirányítja figyelmünket egy olyan területre, amely gyakran háttérbe szorul a mindennapi rohanásban: a belső jólétünkre.
Az érzelmi kiegyensúlyozottság nem csak abban segít, hogy könnyebben kezeljük a stresszt és a szorongást, hanem erősíti kapcsolatainkat, javítja életminőségünket, és pozitív hatással van általános egészségünkre is. A tudatosság, az öngondoskodás, a meditáció vagy a szakértői támogatás igénybevétele mind hozzájárulhat ahhoz, hogy hosszú távon fenntartsuk lelki egészségünket.
Az ősz is hozzásegít a lelki egészség megőrzéséhez
Az ősz különösen alkalmas arra, hogy visszataláljunk önmagunkhoz, és a természet adta csendben figyeljünk belső világunkra. Íme néhány egyszerű mindfulness gyakorlat, amelyek segítenek az érzelmi feltöltődésben:
Őszi séta tudatos jelenléttel: Öltözzünk réteges és menjünk ki a szabadba. Séta közben figyeljünk a természet változásaira – a levelek színére, a szél hangjára, a talajra a lábunk alatt. Hallgassuk, hogyan roppan a lábunk alatt az avar. Próbáljunk meg minden érzékszervünkkel jelen lenni, és élvezni az őszi tájat. Ha esett az eső, figyeljü meg a tócsákat. Nézzük meg mit tükrözz vissza a víz. Ne vegyük elő a telefonunkat lefotózni. Helyette minden lélegzetvétel során érezzük, ahogy a friss levegő megtölti a testünket, és segíti lecsillapítani az elménket.
Levélszedés meditáció: Egy csendes parkban, kertben gyűjtsünk össze néhány lehullott levelet. Minél több féle levelünk van, annál jobb. Nézzük meg őket alaposan, figyeljünk a színekre, formákra, textúrákra. Szagoljuk meg a leveleket. Ezt a gyakorlatot lassan, elmélyülten végezzük, és közben figyeljünk a levelek által keltett érzésekre. Ez a gyakorlat segít a jelen pillanat tudatosításában és a belső béke megtalálásában.
Színezés az ősz képeiben: Vonuljunk el egy csendes és nyugodt helyre a színezéshez. Tegyük magunk elé az összes színesünket és válasszunk egy számunkra szép őszi színezőt. Színezhetjük egyenként a képenlátható rajzokat, de haladhatunk szín szerint is, a lényeg, hogy a saját tempónkban színezzünk. Nem kell sietnünk, annyit színezzünk, amennyi jólesik, nem kell egy szuszra befejezni. A színezés segíti oldani a szorongásunkat, csökkenti a stresszt, ahogy koncentrálunk arra, a vonalon belül maradjunk a ceruzával. A lefekvés előtti színezés, az elme lecsendesítésében lehet a társunk.
Ezek az egyszerű gyakorlatok segítenek abban, hogy kapcsolatba kerüljünk a természettel, lassítsunk, és megtaláljuk a belső harmóniádat, miközben megőrizzük a lelki egészségünket az őszi hónapokban.
Fotó: Magdeleine/Ezra Jeffrey