Aki már egy ideje helyt áll a konyhában, annak bizonyára ismerős érzés, hogy egy idő
után egyre kimerítőbb inspirálódni a főzéshez. Kinek mi a prioritása a konyhában? Új
recepteket kipróbálni, hogy megmaradjon a változatosság. Egy-egy érdekesebb
alapanyagot felhasználni. Klasszikus fogást elkészíteni. Manapság általában már nem
kizárólag szakácskönyvekből, magazinokból válogatunk. Kedvenc Instagram
receptjeinket gyűjtöttük össze.

Hogy mikor mit főz az ember, függhet sok mindentől. Gyorsan kell valamit az asztalra tenni, a hűtőben éppen ott van egy fél fej kelkáposzta, ami megmaradt a frankfurti levesből, és kezdeni kell valamit a maradékkal, mert nem akarjuk kidobni. A kedvenc ételeinket egyértelmű, hogy újra és újra szeretnénk élvezni. Aztán ott vannak azok is, akik folyamatosan új ízekre vágynak, az motiválja őket a konyhában, hogy minél változatosabbat kóstoljanak. Aztán akár egy diéta is meghatározhatja az aktuális főzési szokásainkat.

Instagram receptek

Akit kifejezetten motiválnak az új ízek, azoknak a lehető legjobb terep ez. Hovatovább: nem csak receptekhez kaphatunk ötleteket, hanem elkészítési módokhoz, javaslatokat további felhasználási lehetőségekhez. Az Instagram receptek követik az életet, amikor aktuálisan éppen a karácsonyi ünnepkörben vagyunk, zömében karácsonyi tematikájú recepteket hoznak a készítők. Az inspiráció a mobilkijelzőről – vagy a képernyőről – ugrik ránk, nekünk pedig nincs más dolgunk, mint válogatni, vagy a megérzéseinkre hagyatkozni, hogy biztos ízletes és megfelelő lesz az adott étel. Mi legalábbis így vagyunk ezzel.

Lehet ez egyfajta kikapcsolódás is: követni a kedvenceinket, a válogatási módszerünk pedig lehet az, hogy a receptkavalkádból ami megtetszik, és úgy érezzük, kedvünkre való, van hozzá alapanyagunk, azt kipróbáljuk. Mi történik, ha mégsem ízlik annyira a végeredmény? Nem olyan, mint gondoltuk? Semmi. Az Instagram receptek sem adnak garanciát arra, hogy igazodjanak az ízlésünkhöz. A főzés ne kényszer legyen, hanem kaland.

Instagram receptek alapján főzni tehát lutri lenne? Azért nem az. Tudatosság is kell hozzá, no meg kísérletező kedv, és bátorság is, amelyek híján.

Egy szóval: főzünk. Főzünk hétköznap, hétvégén. Lehetséges, hogy nem minden nap, de évente biztosan több alkalommal.

Az Instagram receptek változatosak, sokszor nem csak egy leírást kapunk, hanem rövid videós összefoglalót is az elkészítésről, amely erősen motiváló hatású. Ott van már abban a tudatosság, hogy kiket követünk ilyen céllal. Akitől valami már bevált, úgy érezzük, biztonságosan kipróbálhatunk mást is. Kedvenc inspirációs forrásaink Citrompor, Street Kitchen, Fűszeres Eszter, Szotyi Creations, Wannuskám, Chili és Vanília és Vas Biával mentesen

A leveseket imádjuk, mert egyszerű, ízes, és meleg fogás, ami viszonylag hamar elkészül. Nem telít el, így este is fogyasztható fogás. Citrompor leveseit általában kipróbálom, és nem családok benne. Ő a klasszikusabb ételeket mutatja meg. Címszavakban az alábbiakat készítettem el tőle mostanában már többször is: Krumpligombóc leves, káposztaleves, krémes, tüzes csirke – amihez külön cajun fűszerkeveréket rendeltem tőle, de persze máshol is beszerezhető.

Tépett hús a levesbe

Most mégsem tőle hozok egy levest, hanem Görbe Palkótól. A tejszínes tépett csirkeleves
egy picit különlegesebb, ezért figyeltem fel rá. A hozzávalók – ahogyan Palkó maga is
elmondja a receptet bemutató videóban – egyenként is finomak, így valóban csak jó sülhet ki
belőlük. A leveshez előbb vajon – amihez vaj kell, szerintem csakis finom lehet – megpirítunk
előzetesen csirke fűszerkeverékkel megszórt csirkemellet (kb 300 grammnyit), majd amikor
szép kérget kapott, kivesszük a fazékból, és egy vágódeszkán vagy tányéron hagyjuk picit
hűlni.

Közben a megmaradt kissé pirult vajon két-két közepes szál sárga, illetve fehérrépát – esetemben paszternákot, valamint egy kisebb darab zellert, két közepes, vagy egy nagyobb krumplit felkarikázunk, aprítunk, és együtt pirítjuk. Én ilyenkor már fűszerezem a zöldségeket – most sóval és borssal –, majd felöntjük kb másfél liter vízzel. Amíg puhulnak a zöldségek,
addig elkészítjük a tépett csirkét két villa segítségével. A teljes puhulás után a tépett húst és a tejszínt (50 ml-t ajánl a recept, de nem baj, ha ennél kevesebb van csak otthon).

Ezután tesszük bele a félkész gnocchit, amit a legtöbb élelmiszerüzletben a hűtőpultban találunk meg. Három percet főzzük a gnocchival (én nem tettem bele a teljes csomaggal, a maradékot később gyors vacsoraként apróra kockázott, pirított kolozsvári szalonnával
sütöttem készre, és tejföllel ettük).

Instant ramen, krumplihéj chips és maradékmentés

Bélteki Bélát minden bizonnyal a közvetlen és humoros előadásmódja miatt követik, én már készítettem olyan ételt, amit ő mutatott be. Mégpedig egy olyan rament, amelyet instant levesből készített el. Úgy éreztem, hogy ez vállalható feladat, és jól is nézett ki az étel. A tésztalevest a szokásos módon kell elkészíteni, és ezt turbózzuk fel. Például szójaszósszal, cukorral és sűrített paradicsommal felturbózott jól megpirított darált hús kerül a tetejére. Tojássárgája a forró lébe, a tetejére még citromos kukorica és lágytojás (én bugyantottat készítettem). A teljes receptet ITT találja,

Ezt a maradékmentő ötletet Rimóczi Zsófinál láttam, és olyannyira ízlik, hogy többször is elkészítettem már. Krumplihéj chips. Amilyen bizarrul hangzik, annyira finom. Krumplihámozásból megmaradt héjat egy kis olivaolajjal, sóval, borssal, fokhagyma granulátummal összeforgatjuk, elterítjük. Kétszáz fokra előmelegített sütőben tizenöt percig sütjük. Ropogós finomság lesz a végeredmény. Javaslom, hogy sárga burgonya héját használjuk ehhez, és burgonyát hámozás előtt jól mossuk meg.

Szintén maradékmentő ötlet, amelyet már nem emlékszem, kinél találtam. Az eljárás lényege, hogy az ételekhez felhasznált zöldségek héját ne dobjuk ki, hanem gyűjtsük zacskóba, és mélyhűtőben tároljuk. A zöldséghéj csomagból amikor szükségünk van rá, zöldség alaplevet készíthetünk más ételekhez, például levesekhez, rizottókhoz. Hagyma, sárgarépa, fehérrépa, paszternák, különféle zöldek – mint bazsalikom, újhagyma, póréhagyma, és egyébként feleslegessé, és kidobásra ítélt szára is tartósíthatók és felhasználhatók később ilyen módon. Gyorsan elkészül belőle az alaplé. És ezt az alaplevet használtam fel legutóbb a Street Kitchen vargányarizottóhoz, amelyet grillezett sajttal ettünk.

Instant Ramen, krumplihéj chips és vargányarizottó

Karfiol sütve, levesbe

Talán nem meglepő, de a következő már többször elkészített, bevált Instagram recept egy
leves, mégpedig Chili és Vanília Mautner Zsófia neve is garancia arra, hogy jót együnk. Az általa bemutatott receptekben a különleges ízek, a meglepő párosítások keverednek az egyszerűséggel. Csak semmi fakszni – röviden így jellemezhetném a sült karfiol krémlevest,
amihez három hozzávaló szükséges: egy közepes fej karfiol, 1,2 liter alaplé, és 6 deka hideg
vaj.

A karfiolt megmossuk, majd kisebb rózsákra szedjük. Sütőpapírral letakart tepsiben 220 fokra
előmelegített sütőben 25 percig sütjük. Előzetesen néhány löttyintésnyi olívaolajat öntünk a
zöldségre, sózzuk, borsozzuk ízlés szerint – már a sütőpapíros tepsiben végzem el mindezt,
az ujjaim segítségével oszlatva el a fűszereket és az olajat. Amikor megsült a karfiol, forralom
pár percig a leszűrt alaplével, botmixerrel vagy turmixgéppel pürésítjük, és hozzátesszük a
hideg vajat.

Azonnal kanalazhatjuk, nekem volt otthon némi sózott pisztáciám, azt törtem meg és szórtam
rá. Az alaplével nem érdemes spórolni ennél a receptnél, én a mélyhűtőből vettem elő,
velőscsontból és zöldségekből készített alaplevet, de lentebb mutatok egy gyorsabb és
költséghatékonyabb alaplevet is.

Ahogy tovább böngésszük az Instagram recepttengerét, mindig újabb és újabb izgalmas ötleteket találtunk, amelyeket szívesen kipróbáltunk. Ezek közül is van néhány közös kedvencünk, amelyek különösen jól sikerültek. Most jöjjenek azok, amiket Ági főzött meg.

Tepsis tarja a Gastrohobbitól

Az egyre nagyobb étvágyú tinédzseremet leptem meg a Gastrohobbi receptjével. Olyan ételt kerestem, amivel kevés bajlódni valóm van, és viszonylag gyorsan elkészül. „utasítása” szerint 4 szelet tarját enyhén kiklopfoltam, bevágdostam, sóztam és borsoztam. Forró vajon mindkét oldalát hirtelen elősütötöttem pár perc alatt.

A pucolt, hasábokra vágott 90 dkg burgonyát, a tisztított és szeletekre vágott 3 közepes vöröshagymát, és az egy fej tisztított, durva darabokra vágott fokhagymát sóval, borssal és olívaolajjal egy jénai aljára összeforgattam.

Ráfektettem az elősütött tarjaszeleteket, és megkentem a 2-2 ek mustár-méz és egy csésze laktózmentes tejfölből készült mártással. 200 fokon előmelegített sütőben háromnegyed óra alatt készre sütöttem. Ecetes savanyúsággal ettük. Pont olyan lett, mint a képen.


Camambert-es, karamellizált hagymás tarte

A Street Kitchen receptvideója azonnal megragadott, hamar be is terveztem a heti menübe. A tarte, azaz a pitetészta hozzávalói között kristály- és porcukor is szerepel. Én a kevesebb mennyiségű porcukrot adtam csak a hagymához, úgy véltem a karamellizáláshoz jó lesz. A tésztát pedig gluténmentes sütöttem meg: 500 gramm Mix B – Bread-Mix lisztet, 1/2 tk útifűmaghéjat, 1/2 tk cukrot, 1 tk sót, 8 g porélesztővel, majd az 1 ek olívaolajat, 380 ml tej és langyos víz keverékét is hozzáadtam. Alaposan átgyúrtam, negyed órára konyharuhával lefedve pihentettem.

Ezalatt 50 ml étolajon a 45 g porcukorral megkaramellizáltam a hagymát. És elkészítettem a besamelt: 4 ek. vajon megpirítottam a 4 ek rizslisztet, felöntöttem 500 ml meleg laktózmentes tejjel, belenyomtam 4 gerezd fokhagymát, fűszereztem 1 tk őrölt szerecsendió, 2 tk kakukkfű, 1 tk római kömény és 1 tk őrölt fehérbors keverékével. A legvégén beleolvasztottam 2 doboz natúr camambert-et felszeletelve. Előmelegítettem a sütőt 160 fokra és elősütöttem a tésztát. Amikor itt-ott színt kapott, ráöntöttem a besamelt és a karamellizált hagymát. Az utolsó öt percben a tetejét meglocsoltam 30 ml mézzel, amibe 1 tk chilipelyhet szórtam.

Szerintünk finomabb lett volna, ha a camambert felét inkább a kész ételhez tálaltuk volna, és a cukrot teljesen kihagyjuk, mert a hagyma önmagában édes a kakukkfűvel. Nem olyan lett, mint amilyenre gondoltam, de ízlett.

XXL sült krumpli Air Fryerben Vas Bia mentes receptje

A piszok könnyen elkészíthető esti ropogtató vagy köret hagyományos sütőben is készíthető. Az XXL sült krumplihoz fejenként 3 nagy burgonyát meghámozunk és felkockázunk. Miután bő, sós vízben puhára főztük, áttörjük krumplinoymón. Hozzáadtam 25 g kukoricalisztet és 25 g Schär Mix it univerzális lisztkeveréket, sóztam, borsoztam, megszórtam füstölt pirospaprikával, chilivel és jól összegyúrtam. Ahogyan Bia javasolta a videóban, két sütőpapír között kinyújtottam, csíkokra vágtam a fűszeres krumplipépet, de nem sodortam meg, ahogyan javasolta, mert ez a gluténmentes liszteknél annyira nem működik jól, helyette, megnyomkodtam a csíkok széleit, hogy hullámos legyen, és lekentem olajjal. Acti Fryerben 180 fokon, egyszer megfordítva, készre sütöttem nagyjából 18 perc alatt. Ketchup és majonéz 1:1 arányú keverékével tálaltam. Egyáltalán nem lett külsőre olyan ropogós, mint Biáé az Insta videóban, de érdekes snacket ehettünk.

Abbahagyhatatlan Shawarma

A Shawarma az első igazán számomra meghatározó Instagram recept. Ahogyan Eisler Zsolti a videóban beleharap abba a csirkés wrapba, az annyira intenzív, hogy képtelenség ellenállni neki. Még aznap lejártam a lábam egy gluténmentes tahiniért.

Annyira komolyan vettem, hogy többször is pontosan elolvastam a receptet, mielőtt nekiálltam, hogy tényleg olyan ízélményben lehessen részem, mint Zsoltnak, pedig gyakran elnagyolom a dolgokat, megyek a rutinom és a saját ízlelőbimbóim után.

Az 1 ek cukrot elkezdtem karamelizállni, majd hozzáadtam 120 gramm felszeletelt vöröshagymát, sóztam és pont 5 percig még dinszteltem, mielőtt elzártam hozzáöntöttem az ajánlott 50 ml csemegeuborka levet. 2 csemegeuborkát felcsíkoztam és félretettem.
Begyúrtam a kedvenc búzamentes tortillalaphoz a tésztát, és el kezdem sütni, miközben a húst is készítettem.

350 gramm csirkecombfilét felcsíkoztam, ízesítettem 1 tk római köménnyel, 2 tk curryvel és 2 tk fokhagymaporral, és 3 perc alatt puhára sütöttem 20 ml olajon. Gyorsan összekevertem a 175 gramm joghurtot, a 3 ek tahinit, és fél lime reszelt héját és kicsavart levét.

A frissen sütött tortillalapokat megkentem szósszal, ráhalmoztam a húscsíkokat, az uborkaszeleteket, a hagymát, összeburkoltam és már ettük is.

Jó, hogy ezt most leírtam, mert nem kérdés, hogy holnap is Shawarma lesz az ebéd.

Fotó: Canva/Getty Images
Müllner Helga, Polgár Ágnes