Sorozatunkban fotósokat, fotográfusokat mutatunk be. Ezúttal Tiszavölgyi Dáviddal beszélgettünk arról, hogyan és miként megy a vihar elé, hogy lencsevégre kapja a szebbnél szebb fekete égboltokat, cikkázó villámokat és gomolygó esőfelhőket.
A monori viharfiú – így szólítják a barátai Tiszavölgyi Dávidot – már alig várja, hogy idén is elérkezzen a szezonja az égzengésnek. Kiskora óta érdekli a fotózás, eleinte telefonnal készített képeket, de azok, saját fogalmazása szerint, többnyire csak véletlenszerű kattintások voltak. Az igazi változást négy évvel ezelőttre datálja, akkor vásárolta meg az első DSLR gépét.
– Ekkor kezdtem el tanulni, olvasni a technikáról és tudatosabban fotózni. Nem végeztem iskolát, saját magamat fejlesztem, könyvek, online cikkek, YouTube tutorialok alapján javítom a képeimet. Képről-képre egyre többet tanulok a saját hibáimból – meséli magáról a viharfiú, akivel két vihar között, szélcsendben beszélgettünk:
A monori viharfiú
– Mi indított arra, hogy a vihar elé menjél?
– Kiskoromban volt egy közeli villámcsapás élményem – akkor nagyon megijedtem – ez után kezdtem utána nézni a dolgoknak és nagyon megtetszett a téma, nagyon érdekes elméletben megtanulni a zivatarok működését, majd ugyanezt élőben is dokumentálni megfigyelésekkel.
– Az ijedtségen kívül nem ért más baj? Azóta nem félsz?
– Nem lett bajom szerencsére, és nem is félek, sőt még inkább érdekel a dolog. Bár néha egy-egy vadászaton a nyílt terepen azért én is beszállok inkább az autóba.
– Más vihart fotózni, mint más természeti jelenségeket?
– Általában a viharok gyorsan mozognak, változnak, illetve sokszor a csapadék, szél érkezése „megöli” a bulit, így nagyon felkészülten kell nekivágni, tudni kell milyen gépbeállításra lehet szükség, mi hogyan működik, várható, mert nincs idő szöszmötölni, és nincs második esély sem. Ha elment a vihar és megérkezett az eső, akkor többnyire vége. Ugyanez igaz az állatos képeknél is, ha továbbállt egy szarvas, elugrált egy béka, a pillanat megismételhetetlen. Nem úgy mint egy tájat megörökíteni, a látkép nem szalad el.
– Mi nehezíti meg egy viharfiú munkáját?
– A helyezkedés nagyon fontos tényező a vadászaton. Amennyiben nincs megfelelő kilátás akkor a képek sem lesznek tökéletesek. Ez alól kivétel, ha házhoz jön a zivatar, akkor többnyire elég csak a fotózásra koncentrálni, mert helyben vagyunk, ismerős terepen.
– Használod a vadászat kifejezést, ezt szó szerint kell érteni, vadászod a vihart?
– Igen, keresem, megyek a vihar elé, vagy esetleg utána, de inkább elé kell, mert amíg követem, többnyire csak mögötte leszek.
– Melyik volt a legnagyobb vihar amit el tudtál kapni?
– Két esetet emelnék ki, az egyik 2016-os (ITT nézhető meg) a másik 2017-es (ITT érhető el) mindkétszer nagyon látványos szupercellákat tudtunk megcsípni.
Utómunka
– Van olyan, amit még nem sikerült lencsevégre kapni?
– Sarki fényt nagyon szeretnék fotózni.
– Milyen plusz technikát, felszerelést igényel a vihar, a villámlás?
– Ha szabadtéren ér minket a zivatar és nincs autó, akkor egy megoldás van: összezárt lábbal, fülre tett kezekkel guggolni! Feküdni, vagy terpeszben állni még véletlenül sem szabad, úgy könnyebben elkaphat a villám! Esőkabát van nálam, de ez maximum a víztől véd meg, vízálló elemlámpa rendelkezésre áll. Állvány mindig van nálam, ahogy okostelefon vagy laptop is. A villámhárító nyílt terepen mozogva kivitelezhetetlen.
– Mennyire vagy híve az utómunkának?
–Kizárólag RAW-ban fotózok, így minden egyes képemet én dolgozom ki. A megfelelő utómunka elengedhetetlen része a fotózásnak.
Viharfiú az utasszállítók alatt
– Repülőgépeket is szeretsz fotózni, ennek a műfajnak is van furfangja?
– Imádom a repülőket. Órákat töltök el velük. Ez sokszor felér egy viharvadászattal, annyira kell néha rohanni egy-egy gépért. Ez is egy speciális életérzés, amire csak akkor jön rá az ember, amikor már nyakig benne van. Sokszor fordult elő, hogy késő este 10-11 órakor, vagy akár hajnali öt órakor indulunk ki a reptérre egy-egy gépet fotózni. Mások ezt nem feltétlenül tartják normálisnak, viszont én nagyon élvezem.
– Hol fotózol repülőgépeket?
– Repülőtéren vagy a közvetlen közelében. Tavaly, 2019-ben már külföldre is eljutottunk. Fotóztam Bécsben, Frankfurtban és Milánó repülőtereken is.
– A reptéri fotózásoknál szükséges engedélyt kérned, vagy lehet anélkül is fotózni?
– 98%-ban kerítésen kívül fotózok, ide nem kell engedély. Néha-néha bejutok benti fotózásra is, természetesen az engedélyköteles.
– Van áhított reptér, ahová szeretnél kijutni?
– A Karib-tengeren lévő Szent Márton-sziget repterére. Ez egy tengerparti rész, ahol szinte centikre a fej felett szállnak le a gépek.
A viharfiú képei itt érhetők el: davidiphoto.hu
Fotó: Varga Dani