A szobanövények gondozásának egyik fontos időszaka a március. Ilyenkor a legkellemesebb a zöldeknek a felfrissítés. Nem kell feltétlenül átültetni minden szobanövényt, lehet elég csak a földet kicserélni alatta. Nem kell félnie a művelettől, semmi nehéz nincs benne. Megmutatjuk az ültetés alapvető szabályait, mit hogyan tegyünk helyesen. A kellemes elfoglaltságot időzíthetjük a hétvégére, a mozgás jót tesz nekünk is, és a növényeink is hálásak lesznek a gondoskodásért!
A rendszeres talajcsere az, ami leginkább garantálja, hogy egy szobanövény gyökerei életerősek maradjanak. A talaj, az ültetőközeg cserére azért van időnkét szükség, mert a növények idővel felélik a talajban lévő tápanyagokat, és kinővik a gyökérzetük az adott cserepet, miközben maga az ültetőközeg is fokozatosan megtelepszik a cserépben, és egyben tömörödik. Az öreg talajban pedig a növény gyökerei nem kap levegőhöz, a gyökerek szenvednek, a növény pedig elhervad. Ha a gyökerek elhalnak, a növény is elpusztul. Továbbá az öntözővízből és a műtrágyákból is fokozatosan felhalmozódik a talajban a káros mész és sók mennyisége. Ettől lesz fehér a föld. Amikor a talaj sótartalma megnő, a növény már nem kap elegendő vizet, és hervadni kezd. Éppen ezért egy-két évente érdemes a tavaszi átültetést elvégezni, és a talajt, az ültetőközeget frissíteni, illetve nagyobb „otthonba” költöztetni a növényeinket.
Mikor érdemes földet, ültetőközeget cserélni?
A talaj kicserélése, és az átültetés, még ha fel is lélegzik a növény, mindig fizikai megterhelést jelent a növény számára. A talajcsere akkor terheli a legkevésbé a növényt, ha az tavasszal és télen azonnal megtörténik, amikor az új növekedés megkezdődik. A talajcserét februárban, legkésőbb márciusban kell elvégezni.
Az ültetőközeg cseréjén túl, pedig akkor van szükség cserépváltásra, azaz átültetésre, amikor a növény földje összetömörödött, kirakódott a mész a földfelszínre, vagy már a cserépre is. Az agyagcserepeken látványos fehér foltok jelentek meg. Átültetésre vár az a szobanövény is, amelyik már kidől a cserépből, túl bokrosodik, vagy a gyökerei már teljesen beszőték a talajt és jól láthatóak a földlabda tetején, vagy a cserép alján is megjelennek, akár hosszan összecsavarodnak és kapaszkodnak egymásba vagy a cserépbe, esetleg az öntöző lyukon át is kikandikálnak a gyökerek, átnyúlnak azokon.
Az átültetés vagy földcsere helyes lépései
- A talajcsere vagy átültetés előtt alaposan öntözzük meg a növényt. Az előző napi öntözés a legideálisabb, mert a nedves gyökérgolyó könnyebben kicsúszik a cserépből.
- Az új talajt egy külön edényben még az ültetés előtt nedvesítsük be. 1 liter földhöz 1 deciliter vizet adjunk.
- Óvatosan csúsztassuk, vegyük ki a növényt a régi cserépből, és óvatosan szedjük le a régi talajt a gyökérlabdáról. Továbbá vágjuk le az elhalt gyökereket. Ne féljünk ettől, ezzel nem bántjuk a növényt, ellenkezőleg.
- Ha a növényünk nem nőte ki a cserepét, és ebbe ülttejük vissza a szobanövényt, akkor a cserepet a visszaültetés előtt tegyük rendbe: sima vízzel és egy vegyszermentes kefével súroljuk át, hagyjuk nedvesen.
- Tegyünk az új (vagy régi) edény aljára két centiméteres rétegben apró kavicsot takarásként, és fedjük be vékony földréteggel.
- Helyezzük a növényt a cserépbe. Öntsünk nedves talajt a gyökérlabda köré, óvatosan. Ne tömjük tele a cserepet, hagyjunk egy ujjnyi szabad helyet az öntözésnek.
- Ne öntözzük a növényt közvetlenül a talajcsere után, hanem néhány napra távolítsuk el a közvetlen napfénytől. Öntözés helyett gyakran permetezzük le a leveleket.
- Néhány nap múlva, kis adagokban, óvatosan öntözzük meg.
Ne feledjük, hogy a növényeket a saját növekedési ütemétől függően, általában 12-18 havonta igényli az átültetést, Szerezzen örömöt a szobanövényében!
Fotó: Burst