Ez a cikk a sárgarépáról szól. Apropója a gyökérzöldség világnapja, ami április 4-re esik. Mert jó lenne, ha a répa fontosabb szerepet kapna az asztalon. Ízletesebb és hasznosabb, mint gondolnánk.

A naptárunk zsúfoltan tele van világnapokkal. Egyik fontosabb a másiknál, esetleg érdekesebb, mókásabb, vagy éppen ízletesebb. Egyre több ételnek van saját napja, a svédek például tartanak fahéjas sütemény napot, semla fánk napot vagy éppen gofri napot, ez utóbbi március 25-én volt. Az április 4-ei sárgarépa napot is a svédeknek tulajdonítja a világ, akik az egészséges étkezés terjesztésének módját látták a világnapban, amikor 2003-ban elindították.

De miért olyan érdekes a répa?

Hogy a mókás hangvételnél maradjunk, és véletlenül se tegyük túl tudományossá az amúgy nagyon is ízletes sárgarépa leírását, kezdjük a ténnyel, ahogyan napi egy alma, úgy a napi egy sárgarépa fogyasztása a doktort távol tartja – közmondásban is lehetne valami. Egy svéd élelmiszer üzletlánc oldalán például azt olvashatjuk, hogy a sárgarépa a zöldségek szent grálja.

Kezdjük máris a külsőségekkel, a sárgarépa színe szép. És lehet más színű is, mint sárga. A héja pedig rengeteg jótékony hatást rejt magában, ezért felejtsük el a hámozását. Inkább csak tartsunk a konyhában egy zöldségtisztító kefét külön, ha eddig nem tettük volna, és innentől fogva pucolás helyett alaposan dörzsölve tisztítsuk meg a répát víz alatt. A másik érdekes tudni való, hogy a párolt sárgarépa egészségesebb, mint a nyers. Ennek az oka pedig az, hogy a párolás során a répa szerkezet felpuhul, és a tápanyagok könnyebben hozzáférhetők lesznek a szervezetük számára.

A sárgarépa nem helyettesíti a fogkefét, de tele van vitaminnal

Bár keringenek olyan félre értések, miszerint a sárgarépa a természet fogkeféje lenne, és a sárgarépával fogat lehetne mosni, de ez nem igaz. A hagyományos fogkefével és a fogkrém együttes használatával jóval többre mehetünk. Nem elég ha csupán répát rágcsálunk.

Ahogyan az sem igaz, hogy a sárgarépától besárgulnánk. Bár a sárgarépa nagyon nagy bevitele kissé sárgásabb bőrtónust eredményezhet, mert béta-karotint tartalmaz, de olyan sok sárgarépát nem tudunk rendszeresen megenni, hogy ez komoly sárgulást okozzon. Viszont azon nem kell csodálkoznunk, ha olyan napozási termékkel találkozunk, amiben sárgarépa kivonat van, mert a béta karotin segít a barnulásban.

sárgarépa igazi természetes multivitamin: A-, C-, D-, E-, és K-vitamin, valamint B- vitaminok találhatók benne. Az ásványi anyagok közül kalciumot, káliumot, foszfort, vasat, cinket és folsavat is tartalmaz.

Fehér, piros, lila vagy fekete – ez is sárgarépa

A sárgarépa Perzsiából származik, a mai Afganisztán és Irán területén kezdték el termeszteni és fogyasztani, eredetileg nem is a gyökerét, hanem a leveleit ették. Ekkor a répa gyökerének színe többnyire még lila vagy bíbor volt, néha fordultak csak elő mutáns, citromsárga és fehér példányok, amelyekből hiányzott a lila színt adó pigment, az antocián (ettől az anyagtól kapja például a színét a padlizsán is).

Ahhoz, hogy a répa narancs színű legyen, nemesíteni kellett a mutáns, fehér répát (nem a ma ismert fehérrépát, ami a petrezselyem gyökere) hanem más vadon élő répafajtákkal, a többszörös nemesítés után nyerte csak el a zöldség a ma ismert, narancssárga verzióját. Ebben az antocián helyett bétakarotin adja a narancssárga színt.

A nagyszerű színes sárgarépákról korábban ITT írtunk egy jegyzetet.

A sokszínű sárgarépa! Kóstoljuk másként!

A sárgarépa alapvetően egy édeskés ízű zöldség, van ahol a gyümölcsök közé sorolják. Édeskés ízt ad a húslevesnek, a húsos raguknak, ízletes grillezve, sütőben sütve, édes süteményekbe rakva. Muffin, torta és kevert tésztájú sütemény is készíthető belőle. Ízletes uzsonna lehet a bébi répa önmagában is. A sárgarépa reszelve és almával keverve nem csak a babáknak finom, a felnőtteknek is lehet ízletes reggeli. Nyers formában préselhető a sárgarépa almával, naranccsal, mandarinnal keverve ízletes és egészséges italt ad. Salátákba is beépíthető.

A sárgarépát a legjobb hűvös és sötét helyen tárolni, hiszen korábban is a föld alatt volt. Hűtőszekrényben papírtörlőbe tekerve tegyük be, a hűtő nedvessége miatt, így egy-két hétig eltartható. Tároláskor érdemes levágni a sárgarépa levélzetét, mert az elveszi a nedvességet a répától. Az még jobb, ha nem csak a zöldet, hanem a zölddel együtt a répa végét is levágjuk, úgy lassabban kezd el barnulni a répa.

Sárgarépa tekercs

Tészta
300 gramm finomra reszelt sárgarépa
2 tojás
200 gram porcukor
200 gramm liszt
1 tk vaníliás cukor
1 tk őrölt fahéj
1/2 tk őrölt gyömbér
1 tk sütőpor
1 tk szódabikarbóna
3/4 dl semleges repceolaj

Bevonat

75 g szobahőmérsékletű teavaj
1 1/2 dl porcukor
2 tk vaníliás cukor
300 g túró

Tálaláshoz

porcukor

Elkészítés

A sütőt előmelegítjük 225°C-ra állítjuk.

A sárgarépát lereszeljük.

A tojást és a cukrot habosra verjük.

Keverjük össze az összes száraz hozzávalót egy tálban. A tojásos keverékhez keverjük össze a reszelt sárgarépát és az olajat, végül rakjuk hozzá a száraz hozzávalókat.

A tésztát egyenletesen oszlassuk el egy sütőpapírral bélelt tepsiben. Süssük a sütő közepén 5-7 percig.

Fogjunk egy másik méretben azonos tepsit, fektessünk bele egy sütőpapírt és szórjunk a papírra vékony rétegnyi porcukrot. A tortát fejjel lefelé fordítsuk a cukorral szórt papírra, és óvatosan húzzuk le róla a felső sütőpapírt. Hagyjuk kihűlni.

Közben a vajat, a porcukrot, a vaníliás cukrot és a krémsajtot keverjük habosra. A krémet egyenletes rétegben kenjük a sütemény lapra és tekerjük fel. Hűtőben tároljuk.

Tálalás: Megszórjuk kevés porcukorral és tálaláskor felszeleteljük.

Címlap fotó: Unsplash
Sárgarépa tekercs fotó és recept: Ica.se