Vannak olyan ételeink-italaink, amik nélkül egyszerűen nem igazi a nyár. A tökfőzelék is ezek közé tartozik. Akkor is, ha valamiért kihagynánk belőle a kaprot. A gasztronómiában az a szép, hogy néhány módosítással még nem kapunk teljesen más ételt, legfeljebb más ízharmóniát.
A kapornak jellegzetes illata van. Kevesünket hagy hidegen. Nagy általánosságban vagy szeretjük az ízét és illatát, vagy az aromájával ki lehet kergetni bennünket a világból. Nekem tetszik az íze, az illata is, de ha eszem, akkor apró piros pöttyök jelzik az arcomon, hogy mondjak le róla. Tulajdonképpen már nem is szeretem, vagy inkább nem is emlékszem arra, milyen a tökfőzelék kaporral. Arra inkább, milyen a tökfőzelék kapor nélkül.
Mert ahogy nincs nyár főtt kukorica, kovászos uborka, lecsó, eperleves, túrós-baracktorta, töltött paprika, lángos, meggyes pite nélkül, úgy tökfőzelék nélkül sem. Kaporral vagy anélkül.
Helyettesítés
A különböző összetevők helyettesítését, pótlását vagy egyszerűen kihagyását egy-egy ételből azok ismerik igazán, akik így vagy úgy nem tolerálnak egy-egy összetevőt, hozzávalót, alapanyagot. Márpedig érzékenynek, allergiásnak, intoleránsnak rengeteg mindenre lehetünk. Arra is, amire nem gondolnánk. A jól ismert lisztérzékenység, búzaallergia, tojás allergia, tejérzékenység mellett problémánk lehet bizonyos fűszerektől, gyümölcsöktől, zöldségektől, gabonáktól, akár hús vagy halfajtától is. Amiket jobb nem fogyasztani ilyen esetben.
És persze az is könnyen előfordulhat, hogy valamit egyszerűen nem szeretünk. Legyen bármi ami miatt másképpen főzünk, az étel jellegétől függően kihagyhatjuk vagy helyettesíthetjük is a problémás alapanyagokat mással. Például a kaprot helyettesíthetjük petrezselyemmel, ami ugyan teljesen más ízt ad, mint a kapor, de a kapor könnyen el is hagyható. Működik nélküle a kovászos uborka, a halfélék ízesítése és a tökfőzelék is. Ahogyan számos sütemény elkészíthető tojással, némi rafinériával például ecettel, avagy a fahéj helyett használhatunk őrült szegfűszeget vagy kardamomot is. Erről korábban receptekkel és ötletekkel együtt ITT írtunk. A tökfőzelék kapor nélkül is finom.
Kovászos uborka kapor és kenyér nélkül
A kovászos uborka sem feltétlenül kíván kaprot, de kenyeret sem. A svábok eleve krumplival készítik, ami a gluténérzékenyeknek is kézenfekvő megoldás. Ha nem teszünk bele krumplit, csak fászereket úgy is finom lesz. Másfél kiló kovászolni való uborkát mossunk meg, vágjuk le a végüket, ha nem tesszük az sem baj. Nyáron használjunk újkrumplit amit elég alaposan lepucolnunk és karikákra vagy hasábokra vágnunk, mintegy 4-5 darab elég. 6-8 fej fokhagymát is tisztítsunk meg a héjától. Kéz meleg vízben oldjunk fel annyi sót, amitől a víz már elég sós ízű, nagyjából 20 grammnyi elég másfél-két literhez. A tiszta befőttes üveg aljára rakjunk egy-két burgonyát, majd fokhagyma gerezdeket, és után állítsuk az uborkákat egymás mellé és fölé, közéjük nyomjunk még fokhagymát, az egész tetejére jöjjenek a maradék krumplidarabok, öntsük fel a sós vízzel, majd szórjuk bele a mustármagot, egész borst. Finom babérlevéllel, vagy éppen kakukkfűvel is. Takarjuk le, tegyük ki a napra, 3-4 nap múlva már tehetjük a pörkölt mellé. Télen a meleg szobában is eljárhatunk így. Finom lesz, kapor nélkül is.
Tökfőzelék kapor nélkül is finom
A tökfőzeléket számtalan módon lehet elkészíteni. Rántásra, pörkölt alapra téve, habarva, ecettel vagy citromlével savanyítva, borsosan vagy sem, fehéren avagy pirosra színezve, na meg kaprosan így szinte zölden, vagy éppen anélkül.
Nálunk a lecsós alapon, enyhén piros színű, petrezselyemmel megszórt, savanykás a nyerő. Így készítem: A hagymát kevés olajon dinsztelni kezdem, majd hozzádobom a kis darabokra vágott TV paprikát is, picit odakapatom (a hagyma senki gyomrát ne égesse) hozzáadom a kockázott paradicsomot és a fokhagymát, majd megszórom a piros paprikával és pár keverésig a tűzhelyen hagyom. Majd lehúzom, és máris adagolom bele, a kinyomkodott tököt. A tököt, amit én magam pucoltam, és reszeltem le, mert gyalult tököt kapor nélkül szinte lehetetlenség kapni, nagyon-nagyon ritka. Ha szükségét érzem pici vizet öntök még alá, sózom, borsozom, és teszek hozzá házi vegetát. Hagyom párolódni. Amikor elég puhának érzem a tököt, akkor a tejfölben elkevert rizsliszttel behabarom. A legvégén ecettel savanyítom és megszórom petrezselyemmel.
Fotó: szerzőé
Polgár Ágnes
Archívumból újraközölve. Eredeti megjelenés: 2021. július 9.