Ahogy elérkezik a tavasz vége és a nyár eleje, egyre többen indulnak a virágos mezőkre – nemcsak megcsodálni, hanem fotózkodni is benne. A levendulamezők klasszikusa után most új kedvenc jelent meg: a bíborhere. Ez a mély rózsaszín, olykor bordóba hajló virág nemcsak a méhek kedvence, hanem a fotósoké is.

A bíborhere (latin nevén Trifolium pratense) vadon nő az utak mentén, mezőkön, de egyre többen tudatosan telepítik is – biológiai sokfélesége és látványos színei miatt. A virágzása májustól júliusig tart, így tökéletes díszlet lehet szabadtéri portrékhoz, családi fotózásokhoz, vagy épp álmodozó, vintage hangulatú képekhez. A fotózására a legjobb időpont a kora reggeli vagy késő délutáni „aranyóra”, amikor az úgynevezett surlófények puhák, és még intenzívebbé varázsolják a bíbor színeket.

Bíborhere, a természetes díszlet

A levendulában fotózás hosszú évek óta népszerű. A lilás árnyalatok, a sorokba rendezett virágok, a bódító illat mind hozzátettek a levendulában elkapott szépséges, romantikus pillanatokhoz. A bíborhere mezők a levendulával szemben kicsit lazább, szelídebb hangulatot adnak, mint a tökéletes sorokba ültetett levendulaültetvények. A bíborhere ráadásul könnyebben elérhető, hiszen sok helyen vadon is megtalálható, nem kell belépőjegyet fizetni és nincs szükség időpontfoglalásra sem ahhoz, hogy lefotózzuk, vagy közé állva modellt álljunk. Mondhatni környezetbarátabb a bíborherében a fotózás, mint a levendulában, mert kevésbé frekventált, kisebb az esély a tömegnyomorra vagy a virágok letaposására.

A bíborhere a levendulához hasonlóan nemcsak gyönyörű, de jótékony hatású növény is (például a virágporából készült mézként használva), amit a népi gyógyászat is előszeretettel alkalmaz. Fotózáskor viszont a vizuális oldala kap főszerepet – a közösségi média nem véletlenül kapott rá az utóbbi időben.

Virágos díszletek fotózáshoz – virágzási sorrendben

Amennyiben virágzási sorrendben nézzük a népszerű virágos díszletek, úgy a sort a januári hóvirág–, majd a februári ibolyatenger után, a tulipán hozza. A tavasz ikonikus virágával, leggyakrabban kertekben és szabályos ültetvényeken találkozhatunk. Rendezett, élénk színvilága – piros, sárga, rózsaszín , fehér, lila – igazi mesevilág háttér lehet. A holland stílusú képek kedvelőinek kötelező!

A tulipánt követi a harsány sárga repcetábla, ami már messziről világít. Április végétől május végéig a szikrázó napsütésben, kék éggel a háttérben fantasztikus kontrasztot adnak. Fontos: ne tapossuk le, és lehetőleg csak a repcetábla szélén fotózzunk!

A bíborhere természetes, vadvirágos hangulatú mezeje május és június hónapokban virágznak. Finom, rózsaszínes-lilás árnyalataival lágy, álmodozó képeket nyújt.

Kevésbé ismert, de annál izgalmasabb hátteret adnak a mákvirágok. A vörös pipacsmezők (vadmák) és a termesztett mák halványlila virágai is különleges, kissé romantikus képi világot adnak. Napkeltekor a legszebbek. A mákvirágzásról ITT írtunk korábban.

A levendula Június végétől július közepéig klasszikus fotós helyszínnek számít. Szervezett ültetvényeken tökéletes sorok, erős illat és tömeg jellemzi. Aki el akarja kerülni a klisét, fotózzon hajnalban vagy eső után! A levendulás fotózásról ITT írtunk korábban.

A napraforgó inokinus nyári virág július eleje és augusztus közepe között adja az egyik leglátványosabbb nyári fotózási hátteret. A magas, nap felé forduló fejek közé beállva vagány, karakteres képek születnek. A napraforgós fotók az aranyóra fényében különösen látványosak.

Jolly Jokernek számítanak a vadvirágos rétek. Tavasztól őszig százféle színt, formát és textúrát nyújtanak – ezeket a természet adja, szabálytalan és vad formában. Nem a tökéletesség, hanem a szabadság és a bohém hangulat a kulcs: totózáshoz tökéletes lehet, ha kedveljük az organikus hátteret.

Tippek a virágos fotózáshoz

Legfontosabb az időzítés. Figyeljük a kiválasztott növény virágzási csúcsát, kövessük azt az 1-2, maximum 3 hetet, amikor a nvény a legfontosabb. Érdemes figyelni a helyi híreket, közösségi média csoportokat. Fotózáshoz a legideálisabb a kora reggel vagy naplemente időszaka– lágy fényt, hosszú árnyékokat és igazán élettel teli hangulatot kaphatunk. A gondos időzítés mellett érdemes a ruhavélasztással is törődnünk. Ha igazán látványos fotókat szeretnénk, akkor válasszunk egyszerű szabású, egyszínű ruhákat – hadd érvényesüljenek a virágok! Végezetül, ne feledkezzünk meg a környezetvédelemről: Soha ne szedjük le a virágot, és ne tapossunk a virágtáblák közepére. A természet csak addig szép, míg magunk vigyázunk rá. Onnan vigyünk csak haza virágot, ahonnan van lehetőségünk, felügyelet mellett, virágot vágni, szedni.

Fotó: Starlet Photography