A Veganuár kihívás már évek óta igyekszik hangsúlyozni azt, ami valójában egy lehetőség bárki számára: az év első hónapjában igyekezzünk húsmentes, sőt, kizárólag növényi táplálékot magunkhoz venni. Induljunk tiszta lappal. A Veganuár lehet egyfajta kísérlet. Mondjuk úgy, hogy kipróbáljuk magunkat – máshogy. Néhány olyan vegán receptet hoztunk, amelyeket bárki bármikor elkészíthet.

Veganuár, vagyis a vegán és január összegzése. Az év első hónapja, amely tiszta lappal indulhat. Bárki kipróbálhatja magát máshogy. Mondjuk, hogy félreteszi a húsfogyasztás, és megpróbál több növényi táplálékot magához venni.

Bár a Veganuár kifejezetten a vegán étrendet igyekszik népszerűsíteni, tehát amikor semmilyen állati eredetű terméket – tehát tejet és tojást sem – fogyasztunk, én azért úgy érzem, hogy lehetünk ennél megengedőbbek.

Veganuár: induljunk tiszta lappal

Tekinthetünk a Veganuár felhívásra egyfajta kihívásként magunk felé, vagyis hogy lehet ez számunkra a kísérletezés időszaka. Amikor esetleg kipróbálunk valami olyasmit, amit eddig soha. Tudatosan odafigyelünk arra, hogy ha nem is mindig, de legyenek olyan étkezéseink, amikor ha lehet, csak növényi eredetű táplálékot veszünk magunkhoz. Legyünk kísérletezők, és kreatívak.

Talán sokan bele sem gondolnak, hogy a vegánság nem csak az étkezésre vonatkozik. Az állati eredet nem kizárólag az ételeket jelenti, ugyanúgy lehet állati bármilyen ruhanemű is. Gondoljunk csak a bőrcipőkre.

Ebben a cikkben most mégis csak ételekről lesz szó. A Veganuár kapcsán kipróbáltunk néhány receptet, amelyek akár beilleszthetők bármilyen étrendbe. Mert a vegán ételek minden esetben tejmentesek, tojásmentesek, olykor pedig gluténmentesek is, így akár tényleg sokféle diétának tesznek eleget.

A legtöbb étkezés általában levessel indul. Az alább bemutatott leves ennél jóval több. Olyan sűrű, hogy akár főfogásnak is megállná a helyét. Egyszerű vegán karfiolkrémleves néven bukkantam rá a Street Kitchen weboldalán.

Az étel íze

Veganeeta leveséhez (ITT olvashatja a teljes receptet), amelyhez előbb egy közepes méretű karfiolt kell megsütnünk, majd krémlevesként elkészítenünk. Hasonló sütőben sült leveseket korábban is készítettem már (ITT olvashatja), az a fűszerezésében tért el. Most a karfilolrózsákat előbb BBQ szósszal, olajjal, (frissen tört) borssal és sóval kell fűszerezni, aztán 200 fokra előmelegített sütőben 25 percig sütni.

A hasonló receptek általában azt írják, hogy egy sütőzacskóban, vagy esetleg uzsonnás zacskóban végezzük el ezt a műveletet, én – könnyítésképpen – ezt mindig a sütőrácson, a sütőpapíron végzem el. Egyszerűen rászórom, hozzákeverem a fűszereket, és a kezemmel összekeverem. A nagymamám is így csinálta: szinte mindent a kezével kevert, aztán azonnal kóstolt is.

Nekem is jó így. Így sütöm meg a zöldségeket. Hasonló levest egyébként már mutattam korábban is Szoknya És Nadrág Magazin olvasóinak, ez volt a sült zöldségkrémleves, amelynek elkészítéséről ITT olvashat, bár tulajdonképpen bármilyen zöldségnek jót tesz, ha levessé átlényegülése előtt a sütőben megsütjük. Gazdagabb lesz az íze. Ez lesz az étel íze.

Tehát a BBQ fűszerezésű karfiolt sütés után egy kis vízben, vagy zöldségalaplében (készülhet leveskockából is) picit megfőzzük. A recept 300 ml vizet ír, ez szerintem kevés, lehet fél liter is.

Lehet rotyogtatni nyugodtan. Pürésítjük, majd végül hozzáöntjük a vegán tejszínt és a margarint. Szerencsére ezek már nem különleges hozzávalók, szinte bármelyik szupermarketben hozzáférhetők. Botmixerrel pürésítjük. A recept citrommal sült karfiolt ajánl köretként, én azonban azt javaslom, hogy süssük meg BBQ fűszerezéssel az egész karfiolt, és tegyünk félre a sült karfiolból egy rózsát levesbetétnek.

Étel=életszeretet

Második fogásként nagyon kedvelem a szószos fogásokat. Sőt, ha ilyen ételt választok, akár levesre sincsen szükség első fogás gyanánt. Steiner Kristóf receptjeit nagyon szeretem. Életszeretete, és ezáltal az ételekhez való hozzáállása számomra a napfényt, a boldogságot juttatják az eszembe.

Több receptjét próbáltam már, és szeretem is, bár nem élek száz százalékosan vegán étrend szerint. Hiába Veganuár, meggyőződésem, hogy a vegán ételek nem kizárólag csak vegánoknak valók.

Miért ne ehetne bárki bármikor vegán ételt, nem kell ehhez tankönyv szerint vegánnak lennie. Sőt, úgy érzem, már azzal is sokat tehetünk, ha elsőre nem sikerül – nem szeretnénk, nincs rá bármilyen okból lehetőségünk – vegánul étkezni, beiktathatunk vegán napokat a hétköznapjainkba. Amikor mondjuk csak vegán ételeket fogyasztunk.

Steiner Kristóf receptjei fantasztikusak. Ahogyan ő az élethez áll, az követendő példa lehet, hiába vagyunk csak csendes megfigyelők. Kristóf – bár talán nem szándékosan – abban is segít – legalábbis engem –, hogy tej- és tojásmentes sütiket tudjak készíteni a fiamnak. Lám, erre is jók a vegán receptek és a Veganuár. Krisóf muffinja és brownie-ja nálunk már évek óta rendszeresen készül. Hiába nem vegán valaki, ezek az ételek akkor is lehetnek finomak.

Na de: Kristóf malai kofta receptje régóta izgatta a fantáziámat. Ideje volt kipróbálni. Ez az étel gyakorlatilag egy gazdag, fűszeres paradicsomos szószban kínált indiai ihletésű „sajt”, de szerintem inkább zöldséggolyó. A teljes receptet ITT olvashatja.

Szószos étel telitalálat

Mindig is szerettem a szószos recepteket, szóval számomra ez az étel telitalálat. A szószhoz paradicsom – én konzerv darabolt paradicsomot és egy üveg passata-t használtam, és ezektől a kényelmi termékektől szerencsére Kristóf sem tilt senkit –, kókusztej, indiai fűszerek és kókusztej kell még hozzá (én konzervet használtam, ez sűrűbb, jobban illik az indiai ízvilághoz, és sűrűbb is).

A recepthez szükséges koriandermag. Ezt a boltokban egészben találjuk meg. Én mindig csak egy picit összezúzom, sosem teljesen egynemű. Így is teljesen jó, nem ropog majd a fogunk alatt a koriander.

A golyókhoz répa, krumpli, friss szója, mazsola, reszelt gyömbér és fokhagyma, csilipor, mazsola só és csicseriborslóliszt szükséges még. A legkülönlegesebb hozzávaló a csicseriborsóliszt, de őszintén megmondom, ezt sem volt olyan nehéz beszerezni. És mivel nem is egy kilós kiszerelésben kapható, így viszonylag hamar elhasználhatjuk. A golyókat külön kellett kisütni, a szósszal együtt rizzsel tálalhatjuk.

Az étel készítése közben úgy éreztem magam, mint olyan háziasszony, aki a családjának készít egy könnyű vacsorát. Arról senki nem tehet, hogy a gyerekeim az ilyen ételeket nem eszik meg. A malai kofta egy tipikusan olyan étel, amelyet akár egy gyors, házias vacsorának is el tudok képzelni. Finom, a rizzsel együtt kifejezetten laktató, a szósz pedig finoman fűszeres.

Édesség zöldségből?

Az édességet ugye mindenki szereti. Félve írom le, de – főleg mi anyák – szeretjük azt is, ha az édesség egészséges. Tehát még egyszer leírom: egészséges.

Szintén a Street Kitchen oldalán találtam ezt a csicseriborsós csokis keksz receptet, és engem teljesen elvarázsolt. Hát igen, ebben a kekszben csicseriborsó van, és nem is csak a konzerv leve, amelyet az aquafaba kapcsán már ismerhetünk, hogy olyan habbá lehet verni, mint a tojásfehérjét. (A teljes receptet ITT találja.)

Ebben a kekszben a csicseriborsó a lényeg, vagyis a borsó szerepel fő hozzávalóként. Ehhez jön még a natúr mogyorópaszta, vagy krém, amely ma már szintén könnyen hozzáférhető. Én az egyik legismertebb drogériában vásároltam.

Ezeket összeturmixoljuk, vagy akár botmixerrel elegyítjük, majd jön hozzá zabliszt, cukor, vaníliaaroma, fahéj, sütőpor, szódabikarbóna. Majd golyókat formázva, kicsit lelapítva egyszerűen megsütjük a kekszeket. Nem használtam csokicseppeket sem, egyszerűen (vegán) étcsokit vágtam apróra. A végeredmény nagyon mogyorós, de cseppet sem csicseriborsó ízű finomság. Zöldséges, és közben édes, finom. Édesség a javából.

Veganuár: növényi étrend apránként

Egyszóval a Veganuár sem csak arról szól, hogy most azonnal dobjuk el a húst. Inkább arról, hogy van más út is. Kísérletezzünk bátran. A növényi étrend nem kizárólag a répáról vagy a krumpliról szól, bár ezen alapanyagokat is lehet olyan változatosan elkészíteni, hogy megnyaljuk a tíz ujjunkat.

Bízzunk bátran a zöldségekben, és magunkban is. Lehet máshogy is, mint eddig. A zöldségek olyan alapanyagok, amelyekből bármi kihozható. Nézzük az élet – étel – olyan oldalát, amelyet eddig még nem.

Nem törvényszerű az azonnali változás. De fontos, hogy kísérletezzünk, próbáljunk ki új dolgokat, a változás ott van bennünk. Ebben is segíthet a Veganuár. Új hozzávalók, új hozzáállás, új élet? Valahol csak el kell kezdeni, nem? Haladhatunk apránként is.

Szerző és fotók: Karóczkai-Müllner Helga