Gyermekünk nevének választása egy életre szól. Jó ideig a szülők kapják érte a kedves elismerést vagy éppen az értetlenséget, ha túl szokatlan vagy furcsa nevet választottak. A lányoknak adott virágnevektől sokan idegenkednek, míg mások bájosnak tartják azokat. Hoztunk egy pár nyári rét ihlette női, anyakönyveztethető nevet.
A gyermekünk nevének választásában rengeteg minden befolyásolhat bennünket. Az egyik legfontosabb kitétel, lehetőleg mindkét szülő tetszését maradéktalanul elnyerje, passzoljon a vezetéknévhez, jól csengjen együtt kimondva. Szempont lehet a ritkasága vagy ellenkezőleg pont az, hogy ne legyen túl különleges. Emlékeztessen egy kedves rokonunkra, ismerősünkre vagy egy történésre. Vagy pont fordítva, a családban ne viselje más. Ihletet számtalan helyről kaphatunk. Akár egy nyári virágzó mezőről is. A virágnevek többségével ritkán találkozhatunk.
A virágnevek királynője: Virág
Kezdjük a legelején, a kiindulási ponttól a virágtól, mint gyűjtőfogalomtól, hiszen ez a kifejezés egyben anyakönyvezhető női keresztnév is. A Virág keresztnév nem tartozik jelenleg a gyakori nevek közé, népszerű a kétezres évek elején volt, 2005-ben rögzíttetek a leggyakrabban, akkor 761 kislány kapta. Tavaly már csak 103 család választotta első keresztnévként. A Virág egyébként régi magyar személynév felújítása a Flóra név magyarítására. Virág neve napja november 26-a.
Vadvirág
A nyári mezők szépségét a különféle színű és illatú vadon növő virágok tarkítják. Ahogyan a női nevek kínálatát is a Vadvirág keresztnév, ami szintén anyakönyveztethető. Annyira nyári ihletésű név, hogy a Vadvirág nevezetű hölgyeket nyár közepén július 29-én köszönthetjük. Nem kérdés, hogy a ritka nevek egyike a Vadvirág.
Árvácska
A háromszínű árvácska, vagy más néven vadárvácska egész Európában termő gyógynövény. Ugarokon, parlagokon, mezőkön, erdővágásokban találhatjuk. A virág nevéből eredő női név az 1990-es években szórványosan fordult elő. A 2000-es és a 2010-es években sem szerepelt a 100 leggyakrabban adott női név között, pedig nagyon bájos név. Az Árvácska névnapja május 5-re és július 27-re esik, de önállóan nem találjuk meg a naptárban.
Boglárka
A Boglárka újabb keletű magyar név a boglárka virágnévből ered. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2006-ban keresztelték a legtöbben gyermeküket Boglárkának. Akkor 1195 kislány kapta ezt a nevet. A Boglárkát becézik: Bogi, Bogica, Bogika és Boglár formában is. A Boglár önmagában is anyakönyveztethető név, ám annak jelentése már nem a lágyszárú, évelő, vörös vagy rózsaszín, sárga vagy fehér szirmú virágra utal. Hanem díszre, fémveretes, ékköves, gyöngyös, zománcos, gomb alakú ékítményre. Boglárkák névnapja szintén nyáron van, egészen pontosan augusztus elsejére esik. A virágnevek közül a Boglárka az egyik leggyakrabban választott név.
Bíborka
A Bíborka női név a régi magyar Bíbor és Bíborka nevek felújításából ered. Rendkívül ritkán használják. 2020-ban 120 újszülött kapta első névként. Míg második keresztnévként 27-en. A Bíborka egyben virágnév is. A havasi bíborka és a törpe bíborka a Keleti-Kárpátokban él. A fénylő lila egynyári virág szépsége a lóheréhez hasonlító tömött virágfejek sokaságából adódik. Ajánlott névnap: Április 6-ra esik.
Flóra
A Flóra önmagában szintén nem egy virág név, így ne keressük a nyári mezőkön, de a virágboltokban sem. A Flóra a római mitológiában a virágok és a tavasz istennője. A Flóra jelentése virág. 2020-ban 425 kislány kapta első névként. Hasonlóan az eddig említett nevekhez szintén nyár közepén van a Flórák névnapja, egészen pontosan július 29-én. Becézik Flóri, Flórika, Flórci alakban.
Dézi-Százszorszép
A százszorszép vagy vadszázszorszép az őszirózsafélék családjába, az őszirózsaformák alcsaládjába tartozó növényfaj. Csaknem egész Európában elterjedt, végig kíséri tavasztól-őszig a nyarunkat. Hazánkban a Százszorszép magyarul nem anyakönyvezhető női név, de az angol megfelelője a Dézi igen. A Dézi jelentése nem csak a százszorszép, hanem a margaréta is. (A százszorszép virág neve angolul: daisy). A Dézi névnapja május 23. A virágnevek közül a Dézit talán idegen hangzása miatt is ritkán hallhatjuk.
Margaréta
A Margitnak a görög eredetihez és a latin formájához legközelebb álló magyar változata. A Margaréta a magyar nyelvben leginkább a margitvirágot jelenti, nagyon ritkán használják női névként, pedig anyakönyvezhető. Becézik: Margit, Margó, Gréta, Gréti, Grétus, Gitta formában. Tipikus nyári virágnévként július 20-án találjuk meg a névnapok között a naptárban. A réti margaréta A réti margitvirág vagy margaréta az őszirózsafélék családjába, az őszirózsaformák alcsaládjába tartozó növényfaj. Nemzetségének a típusfaja. Rétek, gyepek, útszélek növénye, a félárnyékos vagy napsütéses helyeket kedveli.
Viola és Ibolya
Eurázsia mérsékelt égövén honos, illatos dísznövény, melynek igen sok kerti változatát nevelték ki. A rózsa és a liliom mellett a középkori kertek legnépszerűbb virága, a középkorban a szerénység jelképe. Mindkét neve az ógörög ionból származik. A hazánkban századok óta ismert vadon és félvadon kertekben élő faj (latinul Viola odorata) neve a 18. század végéig viola volt. Csak a 19. század első felében lett általánossá a köznyelvben az ibolya név. A viola pedig egészen más növénycsaládba tartozó virág neve maradt, a kerti violáé (latinul Matthiola incana). Virágénekekben és népdalokban gyakran előfordul asszonyok, lányok kedveskedő megszemélyesítéseként vagy a szeretett nő megszólításaként.
A Viola régóta használatos magyar eredetű női név, a szeretett ifjú nő kedveskedő megnevezéseként. Ibolya nevünk egyik alakváltozata. Mindkét név rendkívül ritka. December 19-én ünneplik. Az Ibolyákat augusztus 7-én. A virágnevek között az Ibolya valamivel gyakrabban fordul elő a Violáknál.
Iringó
Az iringó az ernyősvirágzatúak rendjébe, ezen belül a zellerfélék családjába tartozó nemzetség. Hazánkban előforduló faja a mezei iringó. Népies nevei: ördögszekér, göncölszekér és ördögbocskor. Az Iringó a virágnevek között is a rendkívül ritka női nevek közé tartozik. Neve napja június 28. Becézik: Iri, Irka, Ringó, Ringus, Ringó alakban.
Kamilla
A kamilla vagy orvosi székfű az őszirózsafélék családjába tartozó gyógynövény. Mezőkön, útszéleken, parlagokon általában nagyobb tömegben fordulhat elő. Eleinte nagyon hasonlít a százszorszépre, de a kamilla ismertetőjegye, hogy virágzás végén a virágzati vacok kúp alakúra összecsukódik. A Kamilla női név a Camillus férfi névből alakult ki, a Kamill férfi név női párja. Jelentése: nemesi származású, nemesi születésű. A többi virágnévhez hasonlóan ritkán használják. Becézései: Milka, Milla, Illa, Kami. A Kamillák névnapja december 28-án van.
Magazinunkban korábban írtunk egy Kamilla nevezetű csodálatos kislányról: ITT
Gyöngyvirág
Az egyszerre gyógynövényként és mérgező növényként ismert vadontermő, apró fehér virágú növény, illatáról messziről felismerhető. Szereti a tölgyeseket, a lombos erdőket, a ligeteket, és minden olyan helyet, ahol nedves talaj található. A gyöngyvirág levelei, amikor a növény még nem borul virágba, és még nincs illata, avatatlan szemnek könnyen összetéveszthető a medvehagymával, ami viszont fokhagyma illatot áraszt. Ez rendkívül veszélyes, mert a gyöngyvirág rendkívül mérgező növény: fogyasztása kis mértékben rendszertelen és lassú pulzust, hasi fájdalmat és hasmenést okoz. Közepes mennyiségben fogyasztása halálhoz vezet. Ugyanakkor gyógynövényként külsőleg ízületi bántalmak ellen használják, más anyagai szívgyógyszerekbe kerül.
A Gyöngyvirág női névként újabb keletű magyar eredetű női névnek számít, és csak szórványosan találkozhatunk vele. Önállóan nem találjuk meg Gyöngyvirág névnapot a naptárban, április 24-én, május 12-én és május 14-én ünneplik. Anyakönyvezett, így bátran adhatjuk kislányunknak ezt a bájos virágnevet.
Hanga
A virágnevek egyik bájos ritkasága a Hanga. A hanga virág vagy másnéven erika – na tessék egy újabb a virágnevek között – a hangavirágúak rendjébe, ezen belül tartozó nemzetség. A nemzetség mintegy ötszáz faja ismert, vad egyedei a magas hegyeket szereti. Virágaik nagyok, fehérek, sárgák, pirosak vagy skarlátszínűek; a feltűnő virágzatra főleg azoknak a fajoknak van szüksége, amelyeket nem rovarok, hanem madarak poroznak be. A Hanga feltehetőleg Árpád-kori, magyar eredetű női név a hanga növénynemzetség nevéből ered. Bájos hangzása ellenére ritkán találkozhatunk vele. 2020-ban mindösszesen 186 kislány kapta első keresztnévként, míg másodikként 28-an. A Hangák a névnapjukat augusztus 31-én ünneplik.
Címlapfotó: Unsplash Virág fotók: Pixabay