Az eredeti mogyoróvaj őrölt földimogyoróból készül, de egyes termékek cukrot, sót vagy pálmaolajat is tartalmaznak, olykor még kakaóport is, hogy mélyebb színt adjanak a krémnek. A legmagasabb minőségű és legcsábítóbb mogyoróvaj azonban az, amely a mogyoró mellett csak kevés sót tartalmaz. Ha biztosra szeretnénk menni abban mit kenünk a kenyérre, magunk is elkészíthetjük. Adalékanyagok nélkül egyszerűen készíthetjük el otthon, hogy aztán megbolondítsuk vele az ételeinket, és így az életünket.

A mogyorókrém az a finomság, amit kiskanállal igazán élvezetes enni. Közvetlenül az üvegből, mindenféle zavaró hordozó nélkül. De persze nagyon finom kenyéren, kalácson, palacsintába tekerve, süteménybe kenve, vanília fagylatra kanalazva. Nem kell sorolnunk. Van aki az édes, más a sós vagy akár mindkettő változatát kedveli.

Mélyíti az ételek ízét a mogyoróvaj

A mogyoróvajról mindannyian tudjuk, hogy különösen az Amerikai Egyesült Államokban népszerű, ahol kenyér tetején édes lekvárral vagy tejszínhabbal, esetleg mascarpone sajtkrémmel fogyasztják. Reggelire, uzsonnára vagy csak úgy.

A mogyoróvaj továbbhasznosítva testes ízt és textúrát ad nem csak az édességeknek, hanem egyes sós ételeknek is. Levesekhez és szószokhoz is jól passzolhat. Mogyoróvajat tehetünk a reggeli smoothie-ba, feldobhatjuk vele a reggeliző kásákat is készüljön az rizspehelyből, kölesből vagy zabból. Különösen mélyíti a paradicsomalapú ételeket, a curry szószos húsokat, zöldségeket valamint nagyon jól illik az édesburgonyából vagy sárgarépából készült krémlevesekhez, pürékhez.

A legkényelmesebb megoldás mogyorókrém ügyben, persze az, ha az üzletben beletesszük a kosarunkba a készen kapható valamelyikét, otthon meg csak falatozzuk, de ha szeretnénk elkerülni a különféle adalékanyagokat, akkor talán jobb, ha magunk készítjük. Nem nagy ördöngösség ez sem. Kipróbáltam. Többször.

A mogyoróvajból mártogatós is készülhet a következő módon: 1 dl házi készítésű mogyoróvajat 1 dl vízzel, 2 evőkanál szójaszósszal, 2 evőkanál zöld citrom levével és 1 evőkanál chili-szósszal keverjünk, törjünk össze botmixerrel. Panírozott csirkemell darabokhoz meglepően finom!

Házi mogyoróvaj könnyedén

A házi mogyoróvaj tényleg könnyedén elkészíthető, a titok egy jó aprítógépben van. Ezt sajnos nem tudjuk kikerülni. Hogy tényleg ne menjen el a kedve a házi készítéstől, pontokba szedve írom le a lépéseket:

1. 250 gramm földimogyorót tegyünk sütőpapírral bélelt sütőlemezre és pirítsuk 175 fokos sütőben körülbelül 10 percig, amíg a mogyoró némi színt nem kap.

2. Ezután fogjuk a háztartásunk legrosszabb konyharuháját, öntsük közé a mogyorót, addig dörzsöljük benne, míg a héja leválik.

3. A tisztított földimogyorót tegyük aprítógépbe, addig forgassuk a gépben, amíg a mogyoró először darabokká, majd morzsa pasztává nem válik. Ha szeretnénk egy picit sózzuk vagy cukrozzuk meg.

A házi mogyoróvaj néhány hétig gond nélkül eláll hűvös szekrényben vagy hűtőszekrényben, csak arra figyeljünk, mindig zárjuk le jól az üveg tetejét, hogy a benne lévő zsírok ne rozsdásodjanak hő hatására. A hosszú távú tárolás során az olaj elválhat a mogyoróvajas az üvegtől, vagy rétegekben, ilyenkor csak keverjük át a mogyoróvajat.

Mogyoróvaj a levesben

Írásunk nyitó képe önmagáért beszél, a mogyoróvaj tényleg finom a levesben is.Ez a leves, már nem egyszer volt az asztalunkon, az egyik kedvencünk.

1 evőkanál olívaolaj

1 fej apróra vágott vöröshagyma apróra vágva

1 apróra vágott kisebb piros kaliforniai vagy kápia paprika

2 gerezd zúzott fokhagyma

1 édesburgonya kockára vágva

2 dl sűrű paradicsomszósz

5 dl zöldségalaplé vagy víz is jó 1-2 evőkanál szárított zöldfűszer ételízesítővel

½ teáskanál őrölt fekete bors

½ teáskanál csilipor

3 evőkanál mogyoróvaj

Tetejére friss koriander, apróra vágott földimogyoró és currypor

Egy nagy edényben közepes lángon forrósítsuk fel az olajat, kezdjük el párolni benne a hagymát és tegyük hozzá a paprikát. A recept szerint ne pirítsuk, de akinek nem bírja a gyomra a párolt hagymát, az óvatosan pirítsa inkább. Tegyük hozzá a fokhagymát is, forgassuk párszor át. Adjuk hozzá az édesburgonyát, a paradicsomszószt, a zöldség alaplével a fekete borsot és chiliport. Forraljuk fel, majd csökkentsük a hőt, és lefedve pároljuk mintegy negyedóráig. Ezután adjuk hozzá a mogyoróvajat. A házi mogyoróvajat, amit az előbb készíttetünk el. Turmixoljuk össze botmixerrel puhára. A tetejét korianderrel, mogyoróval és egy csipet curryporral díszítsük.

Forrás: ITT és ITT
Fotó: ITT

Polgár Ágnes