Amikor még kislány voltam, a málna, akár az eper és a cseresznye mindig versenyben voltak az édesanyám és Zsuzsika nagynéném között, hogy melyikük lep meg engem az idei elsővel. Málnát kapni a nagynénémtől, pedig azért volt igazán különleges, mert Zsuzsikának az a kedvenc gyümölcse. Ma már felnőttként és anyaként tudom, milyen erős szeretet, és mekkora önuralom kell ahhoz, hogy a legfinomabb falatokat átadjuk a legkisebbeknek. Tudom, mert a negyven deka málnából, talán tizenöt deka jutott nekem. A nyár ízét faltuk fel egy szuszra a fiammal. 

Boldogasszony csipkéje a gurulós málna

A boldogasszony csipkéje, ahogyan a gurulós málnát nevezik népiesen, a Dunántúl egyes helyein, mindig különleges gyümölcs volt: vagyis drága és nem korlátlanul elérhető. Hiszen a málna ritkán gurul, a leszedés, szállítás után gyakori, hogy a szemek ahogy összeérnek meg is törnek. Ahhoz, hogy érett és ép szemeket kapjunk, a gondos betakarítás, csomagolás és szállítás árát kell megfizetnünk. 

Kivéve, ha olyan szerencsések vagyunk, hogy helyben elérhetjük. Fogyaszthatjuk azonnal a gurulós málnát. Akár két pofára. Betelni vele nem lehet. 

Polcz Alaine a Főzzünk örömmel című szakácskönyvében a málnaszörp receptjét így kezdi: „1 kilogramm málnát összetörünk. (Erre valószínűleg semmi szükség, mert ebben az állapotban kerül a házhoz)”. És milyen igaza van! A málna ritkán jut el a vásárlóhoz teljesen ép állapotban, kivéve, ha frissen helyben szedve vagy fagyasztva vásároljuk.

Éppen ezért kell a fagyasztott málna dobozát a fülünkhöz tartva megráznunk, és ellenőriznünk mit hallunk: ha a szemek zörögnek, akkor bizony gurul a málna, nem ragadt össze, a málnaszemeket egymástól eltartva fagyasztották le. 

Mi magunk is úgy őrizhetjük meg a málnát télire, hogy egy lapos edényben, tálcán, egymástól távolra rakva a szemeket gyorsfagyasztjuk. 

A málnafarmon, akárcsak a szőlő a tőkén csüngnek a málnafürtök

A gurulós málna, a nyári torta ékköve

Az anyai nagymamám telkén egyébként termett málna, ha jól emlékszem, egyetlen egy bokornyi volt. Az egres, vagy másnéven piszke és a ribizli társaságában. Íratlan szabály volt, hogy a málnát nem dézsmáljuk. A cseresznyét, a meggyet, a sárgabarackot lehetett, de a málnát nem. És mindig megvártuk a málna leszedésével a nagynénémet, hiszen a málna Zsuzsika kedvence. 

A gurulós málna ritka. Ha kapunk ép, kerek, málnavörös szemeket, azokat szinte vétek összetörni és feldolgozni.

Önmagában, szemenként ízlelni jó. Minden málnaszem maga a csoda. Ráültetni a vaníliafagyalt vagy a torta tetejére, tejszínhabbal tálalva igazi ízélmény. Egy sötét csokoládétortán is eszméletlenül jól mutat, a gasztronómiai értékéről már ne is beszéljünk. A gurulós málna, a nyári torta ékköve. Elegáns és mutatós. Nemhiába, hiszen a málna a rózsafélék családjába tartozik.  

Ha nem gurul a málna

A málna latin neve a Rubus Idaeus, amit a történet szerint Krétán, egy Ida nevű hegyen kezdtek el termeszteni. A málna már a középkorban ismert gyógynövénynek számított, a kolostorokban is termesztették. Az erdei málnalevél jótékony hatásai közé tartozik, hogy a nőknek segít a menstruáció alatt a hasi görcsök enyhítésére, az enyhe hasmenés tüneti kezelésére is alkalmas.

Jó tudni, a növény levele és szára is fogyasztható. Az erdei málnalevél tea, napi egy-két csészével korlátlan ideig iható. A gyermekeknek hatéves kortól hígítva adható. A málna zsenge levele salátának is megállja a helyét.

Ha pedig nem gurul a málna, úgyis összetört akkor készíthető belőle turmix, szörp, lekvár, sörbet, joghurttal vagy tejszínnel desszertkrém, különféle sütemények, torták, ecet vagy házi pálinka és gazpacho is. 

Málnatorta tejszínhabbal

A torta:
115 g sótlan vaj

200 g porcukor

4 tojás, szétválasztva

3 evőkanál tej

170 g sütemény liszt

2 evőkanál kukoricaliszt

1½ teáskanál sütőpor

1 teáskanál vaníliás cukor

A pudingos töltelék:

2 tojás

90 g porcukor

1 evőkanál kukoricaliszt

350 ml tej

A tetejére:

500 ml tejszínhab

25 g porcukor

1 teáskanál vaníliás cukor

A málnatöltelékhez:

400 gramm gurulós málna ízlés szerint cukorral keverve

friss gurulós málna a díszítéshez

1. Melegítsük elő a sütőt 230°C hőmérsékletre, és enyhén vajazzunk ki és lisztezzünk be három 23 cm-es, alacsony tortaformát.

2. A vajat a cukorral egy nagy tálban keverjük habosra. Egyenként üssük bele a tojássárgáját. Keverjük hozzá a tejet. 

3. Egy külön tálban szitáljuk össze a lisztet, a kukoricalisztet, a sütőport és a vaníliás cukrot. A lisztes keveréket adjuk a tojásos keverékhez.

4. A tojásfehérjét verjük kemény habbá. A tojásfehérjét óvatosan a keverjük a torta masszához.

5. Osszuk el egyenletesen a tésztát a formák között, és simítsuk el a szélekig. Egyenként 12-12 percig süssük a tortalapokat. 10 percig hagyjuk hűlni a süteményeket, majd borítsa rácsra.

6. A pudingos töltelék elkészítéséhez a tojásokat és a cukrot egy lábasban keverjük habosra. Keverjük a kukoricalisztet és a tejet hozzá. Lassú tűzön kevergetve főzzük 6 percig, vagy amíg besűrűsödik, majd vegyük le a a tűzről és hagyjuk kihűlni.

7. Az öntet elkészítéséhez verjük fel a tejszínt egy tálban, félkeményre. Ekkor keverjük a porcukrot és a vaníliás cukrot hozzá, és verjük kemény habbá.

8. A málnás töltelék elkészítéséhez a málnát egy tálban törjük össze, és ízlés szerint adjuk hozzá.

9. A torta összeállításához tegyünk egy réteget egy tálra, és kenjük meg a málnás töltelékkel. Az elsőre helyezzük a második tortaréteget, és megkenjük a kihűlt pudinggal. A tetejére helyezzük az utolsó réteget.

10. Az édes tejszínhabbal kenjük meg a torta oldalát és tetejét. Tálalásig hűtsük le a tortát, és díszítsük málnával.

Fotó: LivingNorth
Szerző: Polgár Ágnes