Az ünnep sajátossága, hogy valami mást, különlegesebbet, érdekesebbet együnk, mint az év többi napján. A karácsony fényét emeli a borkrémleves, ami több az alkoholnál, másabb egy levesnél, sokkal inkább egy desszert. A borkrémleves mazsolával maga az elegancia, folytatódjon a menü hallal, káposztával, disznóval vagy kacsával.

Ez a leves az ünnepi asztalnak a badacsonyi borvidék eleganciáját tükrözi vissza minden kanálnyi ízével. Egyesíti az édes bor, a szúrós szegfűszeg, az illatos citrom és a mazsola kifinomult harmóniáját. A karácsonyi borkrémleves nem pusztán egy fogás, hanem az ünnepi pillanatok egyike.

A mazsola, amely a borban előzőleg áztatva volt még gazdagabb ízvilágot kölcsönöz a levesnek, és az édes tejszín a tetején pedig a tökéletes zárás az ünnepi fogásnak. Azok számára, akik szeretik az egyedi ízeket és az ünnepi asztal különlegességeit, ez a borkrémleves méltó választás a karácsonyi menühöz.

Nálunk mintegy 24 éve elengedhetetlen része az ünnepi menünek, függetlenül attól, hogy mit tálalunk utána. Volt már mandulába forgatott pisztráng, aszaltszilvával töltött disznó, gesztenyével töltött pulykamell, rántott ponty vagy éppen harcsapaprikás túrós metélttel tálalva. Idén kolbásszal töltött karajra esett a választásunk, gombás-kukoricás-majonézes salátával, ami worcheszter szósszal van bolondíva.

De a borkrémleves (és a tiramisu) nálunk minden évben kihagyhatatlan. Receptje a Magyar Konyha című folyóiratban jelent meg, és bekerült az 1996-ban kiadott, receptekből készült gyűjteményben. A kemény borítású könyv az év minden vasárnapjára komplett menüt kínál.

Ha még nem kóstoltad, akkor engedd meg, hogy a karácsonyi borkrémleves vezesse be a karácsonyi ünnepeteket, és hozza el az elegancia és az ízorgia örömét a családi asztalra.

Karácsonyi borkrémleves

5 dl édes bor pl. Badacsonyi szürkebarát, vagy egy Cserszegi Fűszeres, ha karakteresebb ízt szeretnénk
1 bio citrom, aminek a héja nyugodt szívvel reszelhető
1 darabka fahéj (fél rúdnyi)
4-6 szegfűszeg
8 tojás sárgája
15 dkg cukor
2 dl habtejszín
8 dkg nagy szemű mazsola
a tetejére édes tejszín (a kinyomós kész)

Felbontjuk az üveg bort, kimérünk belőle 5 dl litert a levesbe. 1 dl borba áztatjuk a mazsolaszemeket, a maradékot pedig eliszogatjuk főzés közben.

A leveshez a bort egy lábasba öntjük, felhígítjuk 3 dl vízzel, belereszeljük az egész citrom héját, majd belecsavarjuk a levét. Az egész citrom levét. A szegfűszeget és a fahéjat hozzádobjuk, és az egészet felforraljuk.

Míg felforr a bor, addig a tojásokat szétválasztjuk (a fehérjéből készíthetünk habcsókot) a sárgáját pedig a cukorral fehéredésig habosra keverjük, amit végül a tejszínnel fellazítunk.

Most jön a kétkezes, sokkezes művelet: a felforrt levest lehúzzuk a tűzhelyről, és nagyon lassan elkezdjük hozzácsurgatni a tejszínes-cukros-tojássárgája keveréket úgy, hogy azt közben élénken kevergetjük, hogy össze ne ugorjon a tojás a forró levesben.

Ha az a kényelmesebb, akkor fordítva is csinálhatjuk, a tojáshoz öntjük lassan a levest. Ha teljesen összekevertük a két részt, akkor visszatesszük a tűzre, és tovább kevergetve a borkrémlevest addig főzzük, míg az kissé besűrűsödik.

Ezután átszűrjük a levest egy tálaló edénybe, hozzászórjuk a borba áztatott és lecsepegtetett mazsolákat, és ha kihűlt a fagyasztóba tesszük, vagy ha oda nem fér a többi finomságtól, akkor az erkélyre, udvarra, ahol hideg van.

Alaposan behűtve, édes tejszínnel a tetején tálaljuk.

Fotó: ITT